ferizaj-online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:36 am

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Nebih%20Bunjaku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:37 am

Shkruan:Shaban Cakolli

Nebih Bunjaku

Nebih Bunjaku,ėshtė nga Poliēka e Dardanės. Ciklin e ulėt tė fillores e kreu nė vendlindje, tetėvjeēaren nė Malishevė, tė mesmen nė Gjilan, kurse studimet nė Prishtinė. Si student ka filluar karrierėn e tij pedagogjike.
Fillimisht punoi nė shkollėn fillore nė Banjėn e Sjarinės, pastaj nė gjimnazin e Dardanės, nė shkollėn teknike tė Gjilanit, nė shkollėn fillore tė Banullės - Gllogofcit, nė gjimnazin e Lypjanit, nė shkollėn teknike tė Kastriotit.

Qė nga viti 1993 punon nė gjimnazin “Eqrem Ēabej” nė Prishtinė. Njė mandat ishte drejtor i kėtij gjimnazi. Ka botuar kėto vėllime me poezi: Dalje nga balada 1994, Gramatikė zemre 2004, Terapia e dashurisė 2005, Njė samit pėr njė simit (poemė satirike) 2007 dhe Prushimė buzėsh 2008.

Ka tė botuara edhe disa pėrmbledhėje tjera poetike.

Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė (WPS)“ si dhe kryetar i Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” me qendėr nė Gjirokastėr - Dega nė Kosovė.

Jeton nė Prishtinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:38 am

PORT DASHURIEUnė jam port i ēdo dashurie

ku mund tė ndalet ēdo anije

e ngarkuar me intimitete

n’ujėra t’ėmbla e nė detepėr ty jam shumė kureshtar

mezi pres tė ankorohesh

midis shpirti lėsho spirancėn

tė pushosh tė relaksoheshvalėt e zemrės m’i trazon

nė ēdo stinė unė ty tė pres

nėse s’ndalesh mė kalon

pėr njė puthje do tė vdes

mos ngrit flamurin e bardhėMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:39 am

PRITJANė pritjen tėnde u plak udha

edhe pritja ē’mu thinjosh

shpresa ime mbushur rrudha

e durimi kurrė s’m’u sosnė kujtesė tė portretizova

nga korniza nuk del dot

nė ngjyra zemre tė fiksova

pikturė ndjenjash jetė e motunė e di se ti do vish

zemra zemrėn s’e tradhton

atė kupė fati do ta pish

se vetė zemra ta kėrkon

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:40 am

NĖ PORTĖN E ZEMRĖSNė portė zemre kur trokita

nė blerim prilli nė pranverė

s’ēave kokėn pėr trokitjen

mbylle dritare mbylle derėshpresėn time e plagose

tani dergjem nė spital

s’ka ilaē qė ma shėron

shpirtin tim sentimentalkėshtjella jote prej ēeliku

e mistershme krejt kallkan

si jeton nė atė manastir

pa pikė dielli ti moj xhandil nga kėshtjella e Mesjetės

vetė buzėqeshjet do tė ēelin

nė dashurinė tonė tė zjarrtė

shpirtin n’shpirt do ta mbjellimportėn tėnde me shtatė dryna

e ka ndryshkur koha vetė

gjysmėn e shpirtit tė burgosur

falja gjysmės sė shpirtit tė vet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:40 am

KRYEFJALANė gramatikėn e shpirtit

vetėm ti je kryefjala

nuk na duhet kallėzuesi

as nė pėrqafime tė rrallaemri mė i dashur

nė morfologjinė time

t’i dua buzėqeshjet

nė rasa nė zgjedhimenė sintaksėn e syrit

periudhė nė degėzime

nė analiza zemre

ėndrra mė intime
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:42 am

LULJA E SHPIRTITLulja e shpirtit tim

rrėnjėt nė zemrėn time

pa ty nuk lind dielli

as nėpėr vegimelulėkuqja e prillit

ēel vetėm n’blerim

lulėzo pa pushuar

fresku i vargut timzemra e kurorės

pengu i zemrės sime

vesa e mėngjesit

flladi i zemrės simet’i ujis petalet

veē me ledhatime

ti je vesė mėngjesi

flladi i zemrės simeme ngjyra ylberi

ato gonxhet tua

nektar dashurie

qė me dehin mua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:43 am

PLAZHIT TĖ ZEMRĖSPlazhit tė zemrės

shtrihu gjer e gjatė

ēokollatė e thekur

hahesh ditė e natėnėpėr viset e tua

kur shtrihesh nė plazh

notoj pa pushuar

nėpėr ēdo mesazhsapo del nga uji

gjelb’ron n’syt’e mi

peng ėndrrat e tua

mbushur dashurishpirtin buzėqeshje

buzėt plot magji

as mė shfaqesh mike

thellė nėpėr vetmiMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:44 am

MENY DASHURIENė shtėpinė artistike

nė sofrėn e shtruar

s’mungon asnjė gjellė

me zemėr gatuarnė do bukė tė bardhė

apo do bukė mrume

zgjidh e merr zemėr

mos harro njė bruneka dhe bukė tė zezė

si edhe bukė nore

disa me shumė tule

tė tjerat veē me korenjė bionde e ėmbėl

sipas kėsaj menyje

shtruar tejendanė

nė sofėr dashurieasnjė lule e vyshkur

s’ringjallet me ujė

kur shet dashuri

s’i takon askuj’
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:46 am

NĖ TAKIM TĖ PARĖNė takim tė parė

lirshėm flet belbėzimi

fjalėve u dridhen buzėt

buzėve vetė guximi


syve plot kureshtje

u dridh shikimi

nga buzėqeshja e parė

me lule gjelbėrimi


duart e flakėruara

kudo hulumtojnė

gishtat ndezur flakė

ėmbėl ledhatojnėfemrave buzėqeshjet

kėmbėve u dridhen leqet

gjatė puthjeve tė zjarrta

edhe burrave musteqet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:48 am

NĖ VATĖR SHPIRTITMeqė bora zbardhi kulmin

jashtė kur dimri bėn acar

diku thellė nė vatėr shpirti

veē pėr ty ndizet njė zjarreja ngrohu nė prushin tim

si lulėkuqja n’tė prilltin shtrat

mos tė plakesh mos t’venitesh

tė mė mbetesh gjithnjė ngat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:49 am

PRUSHIMĖ BUZĖSHMidis shpirti tė mbolla

ty fanitje luleqershie

gjithnjė tė kujtoj

me puthje nostalgjiesytė e kaltėr tė dashuruar

ndezur zjarr nė burime

sa herė hapen e mbyllen

mė djegin me shikimemė i ėmbėl se ambrozi

gazi i buzėve tua

sa herė puqen me tė miat

pranverė lėnė nė muapėrmbi shpresa tė mbolla

bazamentin mbi dėshira

zemrėn prush ma freskon

e ėndėrrta nimfė e dėliraMbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:50 am

DIL NGA ĖNDRRADil nga ėndrra shpirtja ime

s’dashurohet n’ėndrra t’kota

vetėm me puthje ledhatime

zbukurohet e gjithė botamidis fanitjesh kur tė shoh

ta shpalos ėndrrėn s’guxoj

dashurinė nė shpirt ta njoh

dua tė gjallė tė ledhatojtė gjitha rrudhat e shpirtit

i shpalova njė nga njė

tė kėrkova nė ēdo kujtim

por askund nuk ishe timua nata s’mė sjell gjumė

vetėm ty mendja t’kėrkon

pėr mungesėn tėnde natėn

deti i ėndrrave mė trishtonputhja jonė gojė mė gojė

zemrėn akull ma bėn prush

edhe agu shpresėn plojė

nga zjarri digjet ēdokush
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:51 am

DIL NGA ĖNDRRADil nga ėndrra shpirtja ime

s’dashurohet n’ėndrra t’kota

vetėm me puthje ledhatime

zbukurohet e gjithė botamidis fanitjesh kur tė shoh

ta shpalos ėndrrėn s’guxoj

dashurinė nė shpirt ta njoh

dua tė gjallė tė ledhatojtė gjitha rrudhat e shpirtit

i shpalova njė nga njė

tė kėrkova nė ēdo kujtim

por askund nuk ishe timua nata s’mė sjell gjumė

vetėm ty mendja t’kėrkon

pėr mungesėn tėnde natėn

deti i ėndrrave mė trishtonputhja jonė gojė mė gojė

zemrėn akull ma bėn prush

edhe agu shpresėn plojė

nga zjarri digjet ēdokush

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:52 am

PROMETE MAGJIEVetė e ndeze zjarrin

me afsh dashurie

baruti dhe prushi

paskan dritė magjiezemrėn seē ma dogjėn

sytė e tu tė shkruar

ty moj shpirtja ime

unė t’i kam bekuarlulja e jetės sime

portėn ta kam hapur

nga premtimet tuaja

pritja mė ka mplakurzjarri i shpirtit ndezur

po mė djeg tė gjallė

eshkė me xixa stralli

veē pėr ty kam mallnga zjarrmia e shpirtit

Promete magjie

edhe po tė duash

nuk gjen pikė freskiekėtė zjarr nuk e shuan

njė oqean me lot

qė ta shuash kraterin

mos u pėrpiq kot

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:53 am

N’AEROPORT KUJTIMESHKur mėrzitem shumė

dhe ti mė mungon

kėrkoj numrin tėnd

tė marr nė telefonzėri yt i largėt

kallkan dhe acar

seē m’i ngrin kujtimet

nė zemrėn time zjarrkur nisėm nė shkollė

nė mendje tė kam

princesha mė e lumtur

nė kėtė botė unė jamkur dal nė tabelė

ta zgjidh detyrėn

unė nė sy tė zemrės

tė imagjinoj f’tyrėndridhem nga zjarrmia

nė ty kėrkoj shpėtim

e mbėshtetur n’shpresa

mezi gjej ngushėllimshpirti nė manastir

pėr ty xhelozon

ajo re veē ėndrra

zemrėn ma trishtonnė aeroport kujtimesh

tė pres tė aterosh

dashurinė e ēiltėr

mua tė ma dhurosh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:55 am

PUTHJAPuthja s’vjen nga qielli

po s’e meritove

zemrėn ndezurinė

hajnisht ma pushtovekur tė fala puthjen

buzėt e mia shkrum’

prushin brufullues

s’e shuan asnjė lumėhellin e buzėve tua

lavė nėpėr vullkan

ta shuaj unė e dashur

vetė jam oqean

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitimeSat May 18, 2013 9:56 am

DASHURIDashuria ėshtė magji

me fillesėn nė lashtėsi

veē harliset nė rini

magjeps plak e tė rirrėnjė e degė me energji

trungun plot gjallėri

gjuha i buzėqesh nė sy

mbrujtur me dashurisikur lulja kur s’ka erė

pa tė jeta nuk ka vlerė

me brerore kurdoherė

jerinė lulesh dimėr-verėharlisja e saj nė ēdo stinė

bleron male bleron det

nga planeti nė planet

i thur himne ēdo poet

kush i pari e thirri n’emėr

pishtar jete kish nė zemėr

si pėr mashkull si pėr femėr

ėshtė veē emėr pa mbiemėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Empty
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU   POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETI YNĖ NEBIH BUNJAKU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: