ferizaj-online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:29 am

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI ?ui=2&ik=01cb031293&view=att&th=13eddb5ccd91a80a&attid=0
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:30 am

Myrvete Mehmeti ėshtė krijuese letrare dhe anėtare e Lidhjes sė Shkrimtaėve nė Norvegji. Ka lindur nė Mitrovicė tė Republikės sė Kosovės.Shkollimin fillor dhe tė mesėm i kreu nė vendlindje. Si shumė shqiptarė edhe Myrvete Mehmeti mori udhėn e mėrgimit. Jetoi nė Slloveni, pastaj nė Austri, Holandė dhe Gjermani. Dhjetė vitet e fundit jeton nė Norvegji. Ėshtė marrė me pėrkthime nga gjuha shqipe, boshnjake dhe gjermane nė gjuhėn norvegjeze.
Ka botuar librat me poezi " Aty ku janė tė ngujuara lumnitė"(2010) dhe "Kuajt e mjegullės" (2012).
Me rastin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė u nderua me cmimin ''Kosovė Rexhė Balaj'' , tė cilin e jep komuniteti shqiptarė i Malmes nė Suedi.
Poezitė e saja janė pėrfshirė edhe nė antologjitė:
«Lotėt e virgjėr» (Antologji pėr nėnėn) nga Fatmir Terziu,
"Njė shekull dritė - 100 poetė, 100 poezi" nga Hasan Qyqalla,
''Zjarrė i pashuar'' (shqip-rumanisht) nga Baki Ymeri dhe nė
"Thesarin Kombėtar" qė del sė shpejti nė Suedi nėn redaktimin e Prof. Fetah Bahtirit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:31 am

LADY NORVEGJEZE*
Ti e bėrė statujė tė presėsh,
me dorėn strehė dielli
mbi bregoren e liqenit tė njelmėt!
Kė prisje vajzė deti?
Ųrnuf Bast njė burrė i rrahur nga jeta
psherėtinte: - Dyveke bijė, Dyveke...!
-nėn ujėra tė qeta fshihen apokalypset e vogla.
Ti kėndoje njė serenatė
dhe ē'tė bėje tjetėr mė mirė
ku hėna binte e plotė mbi qytet bojė ari
e qentė mend bėheshin ujq,
hijet mend bėheshin njerėz.
Po ti si kishe frikė si orkanin Barbara
dhe pėrmbysjen e anijes ''Dictatori''
nė Virginia Beach!
)*Norwegian Lady statues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:32 am

NUK DITKE
Kėrkon tė mė pėrdoret dore
njė ėndėrr, si vashėz e mitur
flokė erė, bregut tė lumit Piedra

O fytyrė, mėrtisur kujtimesh
zhytur gėrshėrėsh tė ujėra
Ti nuk ditke as tė thėrrasėsh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:32 am

PUSHTOHEN QARQET
Nė ndėrrim motesh
ndezėn tė gjithė shandanėt.
Dirigjohen flakėt
e dy mijė e dyqind
fijesh shkrepėse!
Pėrdridhet tymi nė vals
veshur nė kostume lėkure
e shurdhėri Betoveni.
Janė nisur kalorėsit e natės
vijnė vetmuar si zefiri.
Marsi nė akrep tė vonuar
afrohet
burimi i agut varė
rrėke...
Njė etje trumcaku
pi strehėve nota qė pikojnė,
prej pllaka gramafoni.
Pushtohen qarqet, pushtohen;
gėrryerje rrathėve tė jetės
diapazonit zė njė gur
mullirit mbi njė lumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:33 am

ZEMER A KE
Andej e kėtej ikėm.
Ėndėrrt: ēfarė mbeti kėtu
prej dy siluetash zemėrake?!
Ujori, derdhė me shtambė
tė pirėn e detit nė breg.
Rrumbullak mė e madhe
bota nė tė ecur poet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:34 am

Poet poeti

Vėshtrim ti hedhėsh
fjalė e Tij, pėrkujton Atė dhe majin!
Pėr vargun thukėt pikon penda ar
prekė faqesh e pa shfaqura e kohės.
u mata t'u them, c'ka thėnė poeti:
''Kur tė flasėsh fol tė dėgjohesh nė bjeshkė,
nė shkretėtirė...''.. e dinė
bėrė pikė uji mbi gjithė kėtė det epigrafi
zė s'mė nxori vargu
Poeti shkoi poet me shkronje tė vogėl
e sa pėr dhembje bėrtiti fjala
sa maja e lapsit thyhet
Si More Vdes Poeti, Si?!
i linduri flakėve tė gushtit '42
edhe i heshtur vazhdon e fletė
fletė ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:34 am

BIE SHI
Atė vit vashat
thurnin kurora
cila mund ishte mė e bukur
Ajo hoqi lule nga flokėt
i la mbi njė gur
stina mos plakej
Prapė erdhi prilli
dhe shi bie...
Sytė e engjėjve
qajnė vetėm
nė tokė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:35 am

SHIRAT MELODIK
Lėviz pėrtueshėm
kopeja e mjegullave tė bardha
drejt muzgut tė harrimit
derdhet violina paganine
nė shira melodik
Mos i lėvizni retė
retė mos i lėvizni
e dua nė heshtje
harkut tė Robin-it
flokun e eshkėt tė vajzės
sa tė nxjerr nėn lėkure
dhe njė pendėl
pėr fletėt e akullta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:35 am

ORA E IKJES
Perėndo
i pa lindur si dielli
mbi zinxhirin e gurėt
ku ti hap e mbyll
kalldrėmet vetė zhgėnjimi
e koha bohemiane
s’rrotullon me asgjė
klesidrėn e njėjtės grua
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:35 am

GURI I ZI
Para se
qenkam mysliman
isha krishterė,
po mė tutje,.. tutje
isha edhe pagan...
Kaq afėr dielli e yjesh
jam vetėm Ilir;
i lirė prej ndasive fetare,
dialektore,
partiake,
kufitare...
Po ti,
mė quaj Shqiptar
dhe mė jep nder
besimin tim
tė ruaj si tė parin
nė Gurin e Zi tė Shkodrės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:36 am

RROTULL KOHE
..akrepi orės nė njėsh;
tė errėta rrugėt
mė rreken nėpėr kėmbė
tė marrė nė thua
tė grindem me dikė...
Ora gjashtė!
Diēka e munguar
fshehur botės i rri
e verdha e syrit reflekton
zgjidh gjarpėrimin e horizontit.
Dielli orėn dymbėdhjetė
marramendės mbi gozhdė;
shfletohen romane
vetėm fletėt e pėlqyera.
Nė orėn pesėmbėdhjetė
flokėt kėrthinja shelgu
thurin fustanin e liqejtė;
shtegton mjellmė kėnga e jetės,
mbushen sytė e tharė tė vjeshtės
mbi fletėt e kapėrcyera
era e mbrėmjes shfletėsore
tė pa lexuarės sė librit.
Pres.., e pres
rėnien e dhimbshme tė kambanave
shtyn dikush kohėn me gisht
pėr njė orė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:36 am

TANGO
Koktej gjumi e zgjimi
dua a s'dua
tė shkelim rrugės
qė tangoje lulėzon
Nė bel mbaj
vallėzimin e fundit
si tė parin pikturės lėvizėse
kėndojnė taket kallėzimtare
tė gruas vetmuar
joshės kostum i zi burri
Ngase nuk ėshtė ajo
rruga qė e nis
qė e tremb
ndalon...
E njohė kėtė grua
doresh mė del
gjallė mė tradhton
sikur vdekur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:36 am

KUR TĖ KĖNDOJ NUK DI
Ē'ėshtė pranvera
Nėse nėn hije qerpikėsh
nuk shuajnė etje zogjtė
nė qeska tė murrme liqenet!
Vegjėt brigjeve endin me erė deti
oborreve tė ėndrrave
tė humburit
sa kot tė kėrkojnė valėve
frymėn qė ka bari i malit
dhe kroi i kaprojve.
Zhvidhos degėt e ndėrthura
si roletėt e pranverės
mund tė gjeje njė varg apo dy
kėngėn e natyrshme tė zogjėve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:37 am

KĖRKOJENI
Kėrkojmė njeriun
kėrkoni..
Njeriun pas xhamash tė zinj syzash
me kėpucėt e veshjet e tij
pozon me stil urban
nė rubrikat gazetė e pėrditshme.
Por prapė kėrkojeni,kerkojeni njeriun...
Prej gjumit letargjik zgjojeni!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:37 am

A E DI
Asnjėri se di
kėngėn e fshehur
tė Atlantidės
Lėviz flladi perdeve
vagėllimė mėngjesore
vala han bregun
nėpėr fije harpe
vijnė erėrat
ndėrrohen
mbi pentagram...
Deti nesėr do t’ i pėrkund
tė gjitha lėkundjet e kuptimta
ndėrmjet brigjesh, pa ditur se
..se bėnė shurdhėrinė e botės
kjo qetėsi e shprishur
prej kėngės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:38 am

ZGJIDH E MERR
Me vjen peshk i artė
tė vallėzoj me algėt,
muzikėn e pa kėnduar valėsh
kėndoja solo duet
as dėnim as falje
zgjidh e merr
merr e zgjidh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:38 am

SIKUR NĖ KTHIM
E kaluara
rrinė nė shuplakė
qė jep jeta
shkruar nė linjėn e zemrės.
Nisma e saj vijėzore ndėrmjet
gishtit tregues dhe tė mesėm
busulla ime
kusarit tim
nė ndjekje pas tij
Kė quajmė egoizėm
lexo tė pa harruarat
gėrryer nė linja tė dorės
tė pashkruarat e tė ardhmet nesėr do t'i dimė
mbaj nė grusht ēarēafėt e purpurta tė muzgjeve
si frymėn rėniet ngrihen
labirinteve vizatuar bjeshkėve
ndiq shkėndijėn pėrkujtimit pėrtej
ku pėr jetėn s’kam thirrur
pėr dashuri mund thėrrisja
ndjenjėn tundim kusarėsh
ikjesh sikur nė kthim
kthimesh sikur nė ikje
hap e mbyll njė libėr
ndrydh e shtrydh njė frymėzim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:39 am

HESHTUR
Sythėsh
nė kupola tė blerta
i fle pranvera
kėsaj zonesy.
I pa puthur poleni
rri nėpėr buzė dimri
trishtimi i lexohet djalėror
dashuria fshehur vajzėrisht
shfleton gjuhėt e botės
dhe fjalor nuk ka
pranvera kėshtu vjen
e pa kėputur, e ndjerė
mbledh flokėt e vet tė bujshme
mbėshtjell gruan
mbi veshjen intime
tė heshtur tė virgjėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:39 am

PO UNĖ
Kur tė vija
si fėmija pranė djepit
kėrkon nėnė, ngarend
vrapon peizazheve sa njė troh malli
qepallės kėrkon lindjet e reja varreve
gėrmadhave ringjalljet e mėdha
oxhaqeve plagėn e moēme
buzėqeshje tė gjej
qė ėmbėlson fytyrėn
e fėmijėve tė rritur pa lodra
me ėndrra pleqėroje nė sy
nė sy pyesin...
Po unė...
..kaq gjatė isha kėtu
vend kujtimesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:39 am

NJOLLA AJRI
Mos u bėj gjurmė
netėve tė bardha
kėmbėt mbathur kujtimesh
gėrvishtin pikturat e mugėta
Do tė fle njė herė
dhe fėrshėllima e uritur e zogjve
nuk do tė gjejmė
as njė grusht dallėndyshe
largėsisė t'i prishet kuptimi
pėr disa njolla ajri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:40 am

GĖZOF EMRASH
E madhe po mė vjen
paraqitja e brendshme
pamjes dhe dukjes sė ēelur
mė e vogėl objektivisht
pika mė largėt
krijova pėr ta dashur
ta pėrthekoja me duar
sikur me sy
Po mė vjen tė them me piskamė
je pėrsėritje e madhe botės
pėr tė ndje veēantė
Vishe timen heshtje
bėje gėzof emrash
qė kurrė s'tė thirra
bėje fjalė po deshe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitimeSun May 26, 2013 7:40 am

NJĖ MIKES
Mė mirė pyet
ē'ėshtė koha
ku zė veten rrotull saj
hije vetėm e pėshpėrimė
t’i thosha gruas nė pritje
hijeshi ėshtė ēlirimi
hijedritė drithėrima qė teptis fytyrėn
kur hijohen ēarēafėt si letėr e djegur
Kjo kohė duhet zhveshur
tė fėrgėlli mėndafsh
kėmbėsh zbathur tė gruas
si hije ėndėrr zgjuar shpurė te vetja
dhe vetė e dytė bėhet e gjitha
tersi falshėm falet nė duar e pastra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI   POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETJA JONĖ MYRVETE MEHMETI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: