ferizaj-online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:27 am

Poezi nga Qendresa Halili
| E Hene, 28.01.2013, 08:22 PM |

Qendresa Halili, nje talent qe me shperthimet e saj sa poetike aq dhe prozaike me te drejte eshe quajtur e ardhmja e letersise sone. Shkruan, thjesht, bukur, qarte dhe percjell mesazhe me shume vlere edukative cdo krijim i saj. I lexon dhe te bejne per vete, ndjen kenaqesi se ke cfare meson prej tyre. E lindur ne vitin 1990, ne Gjilan, qysh femije premtonte se do behej dikushi me ato poezi te thjeshta e te bukura qe i krijonte e i recitonte.
Ka mbaruar Universitetin e Prishtines me 2012 dhe tani studjion per Master. Ka shkruar e botuar ne Gazeta e Revista te ndryshme si dhe ka botuar librat"KUR TE VIJE FUNDI" 2008, "GEZUAR LIRINE VENDI IM"2009. Ne vazhdim ne vitin 2010, boton pjesen e pare te librit"JETA E NJE FEMRE", 2011, pjesen e dyte po te ketij libri, ndersa ne vitin 2012, ka sjelle nje botim perle te vertet me fjale te urta"NJE THENIE NJE SHPETIM", i cili ka rreth 900 thenie xhevair ...
Ka ne proces drejt perfundimit nje liber tjeter, qe do befasoje gjithe lerxuesit dhe admiruesit e saj te shumte. Po percjellim ketu pjese nga krijimtaria e saj me shprese se do pelqehet dhe nga lexuesit e shumte te gazetes.JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Images?q=tbn:ANd9GcRrWXPXYCPAcAemD1OElDZAJoKSjJhLyBh4KN0Z6Urb9plqBPFQ7A
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:33 am

Po vjen njė Spasse i ri, Qėndresa Halili me njė ''Pėrsėri pėrsėritet''
Shkruan: Eduard M. Dilo
‘Ajo qysh e vogel, jo me shume se 9-te vjece, Qendresa Halili, nga menyra se si shkruante dhe si shprehej ne ato qe kemi lexuar nga ajo moshe, premtonte se do te ecte dhe perparonte.
Gjithmonė me njė fjalė e shprehje tė bukura, shkruante, mbante shėnime pėr ato qė ajo shikonte dhe pėrjetonte, nė ato kohė tepėr tė vėshtira, nė Kosovėn e robėruar. Me kureshtje, me interesim ndiqte gjithcka dhe me ato duart e vogla, krejt tė njoma, si njė filiz nė zhvillim, regjistronte, shkruante dhe vetėm shkruante.
Gjurme ka lėnė ajo kohė nė mendjen dhe kujtesen e saj, gjurmė qė reflektohen aq realisht, aq butesisht dhe plot ngjyra nė cfarė lexojmė prej saj.
E kush mė bukur, mė cilter, mė sinqerisht se njė fėmije mund tė tregojė? Fėmije, Engjėll, qė nuk ka pronė ligėsine, fėmije i talentuar qė rrėfen, gjithcka reale, interesante dhe tėrheqėse.
Qėndresa, me inkurajimin, pėrkrahjen e familjės boton librin e parė nė vitin
2008 ”Kur tė vie fundi….’’ e mė vonė pasojnė:
”Gėzuar, lirinė Vendi im” viti 2009
”Jeta e njė femre I” 2010,
”Jeta e njė femre II”2011,
”Njė thėnie, njė shpetim” 2012.
Romani i ardhshėm i saj mban titullin: ”Pėrsėri pėrsėritet”.
Tani pergatit e sė shpejti boton e sjell para lexuesve dhe dashamirėsve tė shumtė tė saj librin qė po flasim shkurtimisht mė poshtė.
Zhytesh nė leximin e librit dhe harron tė shkėputesh, harron tė merresh me dicka tjetėr, do me cdo kusht qė tė mėsoshe pėrfundimin e romanit.
Nė roman ajo di tė ndertoje e tė ndėrthure bukur bisedat, monologet, mendimet, ėnderrimet, gjithcka…!
Me njė llogjike tė fortė ajo futet nė botėn e brendeshme tė atyre qė pėrshkruan dhe i paraqet mjaftė bukur.
Kemi njė mendim filozofik e psikologjik, shkruar rrjedhshėm nė ato qė lexon.
Ajo bukur, jep atė cka e bren pėr brenda, ate qė e mundon nė kėrkim tė Lirisė, tė tė drejtes sė mohuar tė femrave nė shoqerinė ku jeton.
Dikur gjithė vendi, gjithė populli pa dallim ishte i mberthyer nėn shtypjen e thundrės sė tė huajve, pa gėzuar asnjė tė drejtė, ndėrsa sot edhe pse ėshtė arritur Liria popullore, mungon Liria pėr femren, e cila vazhdon tė jetė e shtypur, e pa pėrfillur nė abjentin familjar dhe kudo ku jeton.
Ajo pėrbuzet, pėrcmohet e shihet si dicka krejt pa vlere edhe pse mbi te gjitha ajo ėshtė NENE, e si e tille duhet tė jetė e Shtrenjtė dhe e Shejtė, e respektuar shumė nė familje. Nėnė- femėr, do tė thotė ripėrteritje jete, falje jete, frymėmarrje, do tė thotė gjithcka.
Shkrimtarja, plot elegance, plot ngjyra e plot dhimbje njėkohesisht, shkruan pėr tė, e bėn aktive e me njė llogjike tepėr tė saktė.
Si lejtmotiv nė kėtė roman, “Pėrseritja e pėrseritjes qė pėrseri pėrseritet”, tė bėn tė tė ngelet nė mendje, tė bėn qė tė kuptoshe e mendoshė shumė…
Gjithė romani shtjellohet rrjedhshėm, tė tėrheq, tė mban tė pėshtjellė e tė bėn tė mendoshe.
Qėndresa Halili me librin e saj tė fundit, vec pjekurise artistike fut dhe elemente tė njė gjendjeje tė errėt psikotike, njė vecori e letėrsisė sė sotme moderrne. Ecja nė rrugėn e mbarė te konsolidimit si shkrimtare, tregon se do tė bėhet dhe tė jetė Dikushi nė letėrsinė shqipėtare edhe mė tej…
E thjeshtė, simpatike, shumė tėrheqėse nė shkrime, kjo vajze e talentuar do arrije suksesin se ka njė rrugėnisje tė mbarė dhe tė drejtė.
Nuk dyshojme ne suksesin e librit, libėr qė do mirėpritet nga lexuesi , libėr qė do kėrkohet tė jetė nė cdo bibliotekė tė lexuesve, sikurse ishte dhe goditit ’’Pse-hja’’ e Sterio Spasses…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:35 am

QĖNDRESA HALILI


NJĖ THĖNIE NJĖ SHPĖTIM

*Jeta eshte sikur nje lule e re,e vogel e fresket…dikur piqet e qele e dikur vyshket…e dikur edhe thahet,e nga ajo mbine tjera ne toke!*Jeta kalon si lume,e ne lundrojme pandalur ne te,pa e ditur drejtimin!*Jeta te don ty besoje,pot e mos te donte nuk do te jetoje!*Jeta me ka borgj shume,sepse dikur I dhash asaj shume…*Askush nuk I ka ikur jetes,qe ti iken vdekjes!*Lufto per jeten,veten tende…per ate qe te takon ty!*Ne vete jemi ata qe e jetojme jeten,edhe pse nganjehere se kuptojme ate!*Jeta eshte dhurata me e mire qe I eshte bere njeriut,mundesia per te egzistuar…*Jeta te fal nganjehere,por nuk te bene te harrosh*Jeta me rrezoi ,mu atehere kur nuk e prisja*Vetja ime,jeta ime*Qeshi jetes…do e shohesh edhe ajo do te qesh ty*Jeta mi japi te gjitha,ajo qe I humba isha vetem une*Sot mos le asgje per jeten e te tjereve,kujto:Askush per ty sdo le asgje neser*Smundem askujt te ia fal jeten,sepse atehere sdo te mundem te jetoj*Jeta jote eshte e jotja,dhe vetem e jotja*Shijoje qdo gje qe ajo te sjelle,qe te te mos shijoj vetem ajo ty!*Te ecesh neper jete eshte veshtire ,hase ne shume pengesa…mundou ti kalosh*Askush nga ju njerez nuk me fail jeten,prandaj askush nga ju mos me gjykoni!*Shpresojme,prandaj jetojme*Ne jete nga ndodhite e zakonshme,nuk duhet habitur*Ne jete shpesh dera troket,kujdes se si e hape dhe kujt ia hape*Ne jete qdohere duhet te sakrifikosh,sepse qdo here duhet te zgjedhesh*Ne jete premtimet duhet mbajtur,kujdes kujt,qka,ku?*Jeto te sotmen,neser nuk I dihet*Ne jete ska plane*Te gjitha gjerat jane te vogla…*Ska gjera me te medha ne jete,sesa vete jeta!*Njeriu, Vetja

*Te krijojsh diqka te re per njerzimin eshte gjeja me e mire qe mund te beje njeriu…*Askush nga njerezit nuk mendon njejte,sepse askush nuk eshte I njejte!*Askush nuk sheh naten,me shume sesa diten*Ai qe mendoi se do te kete sukses,edhe pati!*Ka gjera qe vete njeriu I krijon,edhe nuk mund me ti ndryshon*Te gjithe na mbane e njejta toke,dhe na mbulon I njejti qiell!*Tek vetja, ki gjithqka*Sa I forte qe je,je edhe aq I dobet*Nisu gjithmone nga vetja,dhe ke per ta kuptuar veten*Njeriu ndertues,njeriu shkaterrues*Kur jemi te bashkuar e kemi veshtire te ndahemi, kur jemi te ndare e kemi veshtire te bashkohemi*Njeri fal,por nuk harron*Nje fytyre e buzeqeshur,eshte me e mire sesa nje e merrolur*Njeriun e bejne te mire ,vetem veprat e mira*Ndrysho per veten,jo per te tjeret*Me ate qe njeriu e krijon,me ate edhe jeton*Po deshte ndryshimin, fillo nga vetja*Njeriu ēdo dite ndryshon*Njeriu sado qe eshte i plotesuar,kurre nuk eshte I kenaqur*Njeriu kerkon ate,kur e merre ate ,kerkon prape…*Njeriu jeton ne kerkim…*Perdor veten,jo te tjeret*Jeto o njeri,jeto ēdo dite …sikur te ishte dita jote e fundit,sepse kur te vie e fundit ske per te jetuar me*Qdo njeri ka nje bote,te cilen vetem ai e din*Njeriu I sheh gabimet e te tjereve,sepse te vetat edhe po I pa…nuk I sheh si gabime*Ka disa njerez qe jetojne per te tjeret,duke e harruar te veten*Tek njeriu nese nuk ka dobi,ka dobsi*Asnje njeri nuk eshte perfekt,as kurre sdo te jete*Njeriu qgatuan,nuk mund te haje*Asnje njeri nuk e ka prekur qiellin,sado large qe ka arritur*Qdo gje shprehet me fjale,sepse zemren smund ta shohim


*Njeriu si njeri,nuk eshte me I mire se kafshet


*Njeriu po nuk ka interes,as nuk te flet*Jam njeri,shoh edhe ate qe nuk dua te shoh*Ne jete njeriu peson shume e shume goditje,por nuk thehet*Aty ku nje njeri flet me fakte,aty eshte biseda me e mire*E drejta e fjales,mundesi komunikimi*Nje njeri qe te ka njohur dikur do te te njeh gjithmone,por ai qe te ka njohur gjithmone,dikur ndoshta sdo te njeh!*Mbi te gjitha qe ke,mbi te gjitha qe do ti kesh,prap je NJERI!*Te gjitha duam te jemi njerez te mire,por pak bejme qe te jemi*Njeriu qka mundet te beje,nuk duhet te beje*Njeriu I mire behet shpejte I keq,ai I keqi kurre I mire*Qumshti behet lehte kos,por kosi jo qumesht*Askush nuk eshte askush*Zogjet cicerojne,njeriu kendon

Koha*Koha vet jemi ne,ne e ndryshojme ate dhe jetojme me ate*Vitet ikin si era…ikin*Rinia vetem jetohet,beri pleqeris kujtime te mira*Qdo gje e ka nje rend:Femijeria,rinia,pleqeria*Nuk dua te plakem,por dua te jetoj*Puno ne rini- atehere kur mundesh,per dikur kur nuk mundesh-Pleqeria*Je e mire me rinin,nese don qe pleqeria te te sjelle ty mire


*Kur jemi femije kemi kohe ,kemi mundesi,duam por nuk dime,faza e rinis, dime dhe duam ,ke kohe por nuk ke mundesi…por ke rinine,Faza e pleqeris-ke mundesi,dime dhe duam, por nuk e ke kohen*Vetem shpirti nuk plaket kurre*Kohen nese din ta menagjosh mire,din edhe jeten*E kaluara kujtohet, e tashmja jetohet, e ardhmja shpresohet*Sikur te ndalonte koha,do te ndalonte edhe jeta*Koha sheron,apo ndoshta na harron*Nganjehere vitet,koha nuk e tregojne edhe te verteten*Koha spret asnje njeri*Koha me vepra ,sjelle vite me vepra*Koha qe iken ,nuk iken veq per ty*E djeshmja iku,e sotmja iku…e nesermja…edhe sa e sa dite do ikin…*Qdo dite qe kalon e jetes,te sjelle me afer vdekjes*Koha e humbur kot,harrohet…*Bej kohes kujtime ,nese don te kesh*Rrudhat ne balle I tregojne vitet*E sotmja nuk kthehet,sepse e nesermja ia ze vendin*Kur ke kohe,pse kerkon afat?*Koha te jep mundesi dhe rast per qdo gje*Koha mbledh kujtimet ,te mira te keqija si dallon…ajo te gjitha I pranon*Shtepia*Shtepia ime ,mbreteria ime*Mund te jesh I huaj pa shtepi, por jo edhe me shtepi e I huaj*Shtepia ime eshte e vogel ,e vjeteruar…por ka ngrotesi dhe afersin e madhe*Ska shtepi pa dere,e pa njeri*Askush nuk e njeh shtepin ,me mire se I zoti I saj*Vetem ne shtepin tende,mund te ndjehesh si ne shtepi*Ne shtepi I dua vetem miqet*Mu dogj shtepia,ndertova nje te re…por jo si ajo e vjetra*Me mbron nga te ftoftit,nga shiu,era…ku mblidhemi familja*Mu dogj shtepia,mbeta ne rruge*Shtepia ndertohet nje here,rregulloje bukurMendimet*Mendimet positive,vepra positive*Mendova per ty,te gjeta ty*Kur mendoj keq ,ndjehem keq*Kur mendoj per suksesin,me qoj aty*Mendoj per ate,sepse ate e dua*Truri realizon,kujdes qka mendon*Me mire mendo per te miren,pasiqe ajo eshte me e mira*Po nuk e deshte te keqen,mos mendo keq*Mendoni se do te fitoni,edhe nese nuk mendoni se do te ftoni*Duhet menduar,per tu realizuar*Pa menduar ,smund te besh asgje*Kur mendojme I sjellim kujtimet me afer*Mendimin sta sheh askush,ai eshte vetem I yti*Te nje mendimi smund tyi vesh dy veta*Kur mendon se mundesh,pse thua smundem*Mendo per dashurine,sepse ajo e prźt vetem mendimin tend per te ardhur ty…*Kush une mendoj,edhe realizoj*Ska pune qe behet pa e menduar*Kush ka krijuar pa menduar,askush!*Mendjen e kam me te kthjellet vetem kur mendoj*Koha na shkon duke menduar per kohen*Ska njeri ne bote qe nuk mendon,sikurse qe ska njeri qe nuk realizon*Duke menduar per te keq,me ndodhi e keqja*Mendo, vetem mendo per ate qe deshiron vertete*Mendimet viejn ne qdo kohe,ata nuk kan ndonje orar te caktuar*Mendimet kerkojne vetem mendjen ,per ti menduar ato*Mendimet do te jene ashtu siq mendon ti se do te jen*Kur nuk ki mendime ,atehere ske asgje per te realizaur*Sa mendojme…prap nuk realizojme,edhe pse mundemi!Martesa*Martesa si martese nuk e sjelle lumturine,ate e sjellin te martuarit*Jo qdo martese eshte e sinqerte*Martesa eshte bashkim I shpirteve,jo I jeteve*Qe kur u martova,nuk jam beqare…*Martesa e vertete eshte ajo nga dashuria,jo nga diqka tjeter*Shume jane te martuar,por pak te lumtur*Edhe martesa ka moshen e saj,sepse me moshen vie edhe ajo!*E bere gabimin me te madhe,po u martove pa dashurine*Martesa nuk eshte sot per neser,por sot per gjithe jeten*Martesa kerkon pelqimin dhe miratimin e te dy te dashuruarve,jo vetem te njerit*Martesa eshte nje hap I ngadalshem ne jete,jo nje vrap I shpejte*Martesa qka te merre beqarine…kujdes:Sta kthen me*Martohu atehere kur e ndjen veten te gatshem per tu martuar*Martesa nuk eshte nje zgjidhje per ato te pazgjidhshmet*Martesa kerkon shume,ndoshta edhe aq sa smund ti japesh*Pse je martuar,nuk ke vdekur*Edhe ata qe u martuan,marteses kurre siu falinderuan*Te martuarit duhet te bejne qmos te shpetojne martesen,por jo edhe te vdesin*Nje here njeriu martohet ne jete,kujdes kujt ia jep kete mundsi*As marteses mos I fal te drejtat e tua,ato jane te tuat ,te askujt tjeter*Martesa te gjen ne jete,eshte diqka qe ndodhe,aspak e pamundur*Po e tradhetove martesen,edhe ajo te tradheton ty*Martesa eshte obligim*Qka I jep marteses,merr…jepi asaj dashurine ,mbaje gjalle sepse ajo jeton vetem me ate…*Pse u martova me ty,edhe une kam jeten time*Femijet I shpetojne martesat, por jo gjithmone*Mos u nis kurre nga kjo:Tash me jam martuar,ska ndarje*Sot martohesh,neser ndahesh*Problemet ne martese jane te shumta,kujdes si I zgjedhe ato*Martesa eshte si stinet:Ne fillim pranvere,pastaj vere,vjeshte e dikur dimer*Kur jemi vetem mendojme per martesen,se si do te vie ajo…kur jemi te martuar mendojme per rinine …se si shkoi ajo*U martova ne rini,kurre pa e ditur se q`eshte rinia*Martesa eshte per te rinjet,jo per femijet*Mos I beso shume marteses,mund te te zhgenjeje shume*Para se te martohesh ,mendo gjithmone per ndarjen*Martesa nuk sjell dashuri,ajo vetem merr dashuri*Martesa e mire e krijon nje familje te mire*Mos u be e varur nga martesaFemra(Grua)*Gruaja e mire di te mbaje burrin e mire*Gruaja e mire mban shtepine*Gruaja e keqe te qet nga shtepia*Gruaja e keqe te ndan nga familja*Gruaja e mire e ben burrin te ndihet krenar*Gruaja e vertete eshte edhe shok I vertete*Nje shtepi pa grua ,si nje shtepi pa banim*Nese nje femer e ka nderin,nuk ka humbur asgje*Nje femer e vertete e njeh veten,nuk deshiron ta njeh dikush*Mbaje veten je femer,duro…*Nga femra lindi edhe mashkulli*Nje femer e mire eshte nje grua e mire dhe nje nene e mire*Nje vendi I duhet nje femer e shkolluar ,qe te kete nje ardhmeri te ndritur*Te jesh femer eshte me veshtire sesa te jesh mashkull*Te jesh femer eshte mrekulliVdekja*E kunderta e jetes quhet VDEKJA!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: