ferizaj-online
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:25 am

Poezi nga Qendresa Halili
| E Hene, 28.01.2013, 08:22 PM |

Qendresa Halili, nje talent qe me shperthimet e saj sa poetike aq dhe prozaike me te drejte eshe quajtur e ardhmja e letersise sone. Shkruan, thjesht, bukur, qarte dhe percjell mesazhe me shume vlere edukative cdo krijim i saj. I lexon dhe te bejne per vete, ndjen kenaqesi se ke cfare meson prej tyre. E lindur ne vitin 1990, ne Gjilan, qysh femije premtonte se do behej dikushi me ato poezi te thjeshta e te bukura qe i krijonte e i recitonte.
Ka mbaruar Universitetin e Prishtines me 2012 dhe tani studjion per Master. Ka shkruar e botuar ne Gazeta e Revista te ndryshme si dhe ka botuar librat"KUR TE VIJE FUNDI" 2008, "GEZUAR LIRINE VENDI IM"2009. Ne vazhdim ne vitin 2010, boton pjesen e pare te librit"JETA E NJE FEMRE", 2011, pjesen e dyte po te ketij libri, ndersa ne vitin 2012, ka sjelle nje botim perle te vertet me fjale te urta"NJE THENIE NJE SHPETIM", i cili ka rreth 900 thenie xhevair ...
Ka ne proces drejt perfundimit nje liber tjeter, qe do befasoje gjithe lerxuesit dhe admiruesit e saj te shumte. Po percjellim ketu pjese nga krijimtaria e saj me shprese se do pelqehet dhe nga lexuesit e shumte te gazetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:28 am

Vendi
O Vend i bekuar,
i rrethuar me male,
kodrat ,luadhet
aq tė gjera mi ke.
Burimi atje sipėr ju qėndron
i ushqen tė mirat qė ēdokush i don,
zogjėt tė pėrcjellin me kėgėn e tyre
tė thurur nė vargje
si poetja nė faqe.
Lumi pershkon aty vendin pran
gurgulllima e tij punėn e letėson,
e pėrveq tjerash bukurit ja shton.
Vajzat shėtitin nėpėr rrugėt e vjetra
tė ndėrtuara me mjeshtėri
dikur nga baballarėt ,edi!
Nėnat me nder e dashuri
bėjnė punėt qė vetėm ato dine.
Zėri I fėmijėve dėgjohet kaher
nėpėr parqet e gjelbėruara e
me lulu tė zbukuruara.
Bagėtia e bujqėsia jo s`mungon
me mund e djersė toka punohet
nga burrat e fshatit qė shumė ēmohen.
Bukurit e tua kush si ka
ty ēdo kush tė ka lakmi.
Ah vendi im vėrtetė je vendi im mė
i miri, andaj me mallė e lot shkruajė.
Pėr ty, pėr ty…
ah vendi im dritė e syve tė mi
nė errėsirėn e heshtur…!
Pjesė e Librit "Gėzuar, lirinė Vendi im"
Ferizaj 2009!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:29 am

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Images?q=tbn:ANd9GcSdeZSLT83gILDnjNrM85Cq_yfFXFyyr008EpXLGFa9EsO835vjqQ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:30 am

Koha
Ah moj kohė sa e shpejtė qė je,
mė je si lum qė lundron me tė shpejtė,
mė je si dallgė e Drinit tė bardhė,
je si era qė ikėn vrap po ikėn shpejtė si njė…
Sot fėmijėn djalė tė ri,djalin nesėr punėtor tė
mirė, tė djeshmėn jo pa e harruar vjen e ardhmja
duke shpresuar.
Koha ikėn s`ka tė ndalur
merr me vete pjesėt jetės
tė hidhura tė ėmbla si veqon
veq tė gjitha I pranon.
Kujtimet tė gjitha veq ti i din,
ti i din fshetėsit e mia,
din ēdo gjė pėr jetėn tonė,
edhe pse kurrė s`na tregon.
Sikur t ndaleshe veq njė ēast,
asgjė tjetėr nuk do tė doja,
veq ty kohė tė ndaloja,
tė mos ikje si era pa fjalė
por tė shkoje mė ngadalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:30 am

Libri
Fjalė e mirė, fjalė e dėlirė
na mėson ēdo tė mirė,
na jep kėshilla pėr jetė,
na udhėzon nė udhė tė drejtė.
Na mėson pėr botėn mbarė
pėr gėzimet e hidhėrimet
pėr histori e tregime
pėr shumė ėndėrra e rrėfime.
Nė ēdo cast ėshtė me ne
na rrėfen pėr ēdo tė re,
ēdo dhimbje mė shėron
ēdo punė me letėson.
Lumturinė qė mė sjellė ky shok
se ndėrroj me asgjė nė botė,
e ruaj me dashurinė time
ardhmėrinė e jetės time.
Pjesė e librit tim tė parė "Kur tė vie fundi"
Ferizaj 2008!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitimeThu May 16, 2013 10:31 am

Vetmia, Mbretėria ime
-Errėira mbuloi qytetin,zogjėt pėr
mua mė s`kėndojnė... mezi pres tė agoi
mėgjesi e kur ai vie se dėshirojė dot.
-Nė shtėpi si njė njeri i huaj, nėpėr
dasma musafir i paftuar e nga bota
i harruar.
-A thua pse jetoj kur pėr tė tjerėt
s`egzistoj?
-Nga njerėzit kėkoj shpėtimin e te ta
gjejė veq ngushllimin.
-E kėkoj njė sy tė mė vėshtroj,
e njė krah tė mė ndihmoj,por e gjej vetėm
njė shikim verbues e njė krah
nėnqmues.
-Kėkoj nga jeta pak mėshirė, por ajo
mė sjellė veq tėrbim qė s`ka shėrim.
-Kėrkojė nga bota pak miqėsi,por
ajo mė sjellė veq vetminė.
-I ngjajė kėsaj nate qė tash mė
shoqėron ,por qė kurrė hėna se
ndriqon.
-Vuaj pėr dritė e dashuri, pėr jetė e
lumturi.
-Cdo gjė qė ka vlerė tė mė vijė nė
zemrėn time e tė troket njėherė, dhe
tė mė sjellė freski ēdoherė.
-Ah vetmi, mbretėria ime…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Empty
MesazhTitulli: Re: JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI   JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
JU NJOHIM ME SHKRIMTAREN QĖNDRESA HALILI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: