ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Disa kėshilla pėr nje jete tė lumtur bashkeshortor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

MesazhTitulli: Disa kėshilla pėr nje jete tė lumtur bashkeshortor   Tue Jul 10, 2007 5:46 am

Disa kėshilla pėr nje jete tė lumtur bashkeshortor


Martesat, ashtu si njerėzit, kalojnė nėpėr faza tė ndryshme dhe nėpėr kriza tė papritura. Pak a shumė, tė gjithė i njohin fazat, periudhėn e artė tė muajit tė mjaltit. Por ē’ndodh mė vonė? Me kalimin e kohės dalja nė pah e tė metave, thyen iluzionin e pėrsosmėrisė sė fillimit. Papjekuria dhe injoranca nė kėtė fazė mund tė bėjnė qė ēiftet tė heqin dorė nga njeri-tjetri, duke i kushtuar tėrė kohėn punės, karrierės dhe ne rastin ekstrem mund tė vendosin tė divorcohen. Ēiftet, tė cilat arrijnė tė pėrballin kėtė stuhi tė martesės, forcojnė lidhjen dhe dashurinė midis tyre. Njė martesė ėshtė e mirė n.q.s. partnerėt janė tė vendosur tė punojnė dhe tė investojnė nė tė.

Prandaj po ofrojmė disa kėshilla pėr njė jetė sa mė tė lumtur bashkėshortore:
1. Kurrė mos u tallni me partnerin.

Shumė njerėz pasi lidhen me dikė, nisin tė vėnė re gjėrat qė s’i pėlqejnė. Mė pas ia vėnė nė dukje duke i kėrkuar qė tė pėrmirėsohet. Kjo bėn qė partnerit t’i humb dashuria qė ka, sepse s’ka dashuri aty ku nuk ka respekt. Njė shėnjė e mungesės sė respektit janė vėrejtjet qė jepen pėr gjithēka. Mos u pėrpiqni qė ta bėni partnerin tuaj mė tė mirė. Duajeni atė ashtu siē e keni dashur herėn e parė qė e keni takuar. Nqse ju kritikoni partnerin tuaj pėr ēdo gjė, duke i bėrtitur, duke e fyer, nėnēmuar nė sytė e tė tjerėve, nuk bėni gjė tjetėr veēse e largoni atė, e mėrzisni shumė sa nuk do tju shohė mė ne sy. Tė dini tė buzėqeshni! Tė dini tė bėni shaka me veten tuaj, me difektet e tuaja, me dobesitė tuaja: derisa nė shtėpitė tuaja tė mbretėrojė buzėqeshja, asgjė s’mund tė thyej marrėveshjen tuaj reciproke, as tė ftohė e tė gėrryej ėmbėlsinė tuaj rreciproke. Luani lojrat qė gruaja juaj ka dėshirė tė luaj. Pejgamberi a.s. garonte me Aishen nė shkretėtirė.

Kur jeni argėtuar herėn e fundit me gruan tuaj?
2. Bėhuni tė njerėzishėm.

E dyta me rend sipas rėndėsisė, ėshtė rėndėsia tė cilėn ia japim raporteve tė njerėzishme ne mes tė bashkėshorteve. Gratė ndaj burrave do tė duhej tė tregonin po aq njerėzishmėri dhe respekt sa edhe ndaj mysafirėve. Nuk ka mashkull i cili do tė mund ta duronte gjatė gruan llafazane. Megjithėse tė gjithė ne kėtė e dimė, ėshtė e pabesueshme sesi jemi gati gjithnjė mė tė njerėzishėm ndaj tė huajve sesa ndaj tė afėrmėve tonė. Asnjėherė nuk na bie ndėr mend qė ta ndėrpresim mysafirin dhe t’i themi: “ Oh, nuk do ta dėgjojmė pėrsėri atė tregimin e vjetėr! ”. Njerėzishmėria pėr martesėn ėshtė si edhe vaji pėr motorin. Para se ta kalojmė pragun e shtėpisė, t’i lėmė para derės tė gjitha problemet e punės dhe tė jemi tė njerėzishėm ndaj pjesėtarėve tė shtėpise. Ēdo mashkull e di se pa ndonjė mund tė madh do tė fitonte nga gruaja e tij tėrė atė qė do tė dėshironte. E di se do tė mund ta dispononte dhe do ta kėnaqte me disa fjalė tė mira pėr tė cilat nuk do tė duhej shumė – pėrveē qė t’i kujtoj t’i shpreh. Ēdo mashkull e di se ėshtė e mjaftueshme t’i thuhet sesi ėshtė mė e bukur nė fustanin e vitit tė kaluar, ashtu qė modelet mė tė reja tė modės do tė humbin rėndėsinė nė sytė e saj. Nė fund, ēdo mashkull e di se me njė dhe vetėm me njė puthje nė kohėn e duhur do tė zgjoj nė tė baticėn e dashurisė dhe tė butėsisė. Pėrkujtoni se do tė shpėrbleheni nga All-llahu i Lartmadhėruar pėr ēdo ndjenjė tė shfaqur ndaj gruas suaj, sikurse thotė Pejgamberi a.s: “Njeriu do tė shpėrblehet pėr ēdo gje qė bėnė duke kėrkuar kėnaqėsine e All-llahut, bile edhe pėr kafshatėn e ushqimit tė cilėn e vendos nė gojėn e gruas se tij. ”

3. Mos u mundoni ta ndryshoni partnerin bashkėshortor.

Njė grua e mirė e din se burrit tė saj pas njė dite tė lodhshme i nevojitet ndjenja e “ folesė se ngrohtė “, duke e pritur me buzė nė gaz duke transmetuar ngrohtėsi. Kėshtu qė orėt e kaluara nė shtėpi pėr burrin tė jenė ēaste tė lumtura, qė ai gjithmonė tė eci shpejt e me padurim pėr tė arritur nė shtėpi. Asnjėherė mos ia shprehni gabimet dhe paditurinė partnerit tuaj. Nėse vėreni diēka tė keqe te gruaja juaj, mos reagoni menjėherė por heshtni! Kjo ėshtė mėnyra nė tė cilėn ka reaguar Pejgamberi a.s kur ka vėrejtur veprime tė pahijshme te gratė e tij. Ėshtė e pamundur ta ndryshoni njeriun e rritur. Tentimet e kėtilla do tė krijojne gjithnjė vetėm grindje. Pėr kėtė Profeti (s.a.v.s) nė njė hadith tė transmetuar nga Muslimi ka thėnė: “Tė mos e urrejė burri gruan e tij. Nė qoftėse ka ndonjė sjellje nga morali i saj qė ai nuk e do, do tė gjejė prapė sjellje tė cilat do t’i pėlqejė”.
Ėshtė mė mirė qė ta lejoni tė jetoje ashtu siē e kėnaq atė, por sigurisht nė se me sjellje tė tilla nuk i sjell dėm, nuk lėndon tjetrin. Suksesi nė martesė nuk varet vetėm nga ajo se a keni gjetur partnerin e duhur, por kryesisht nga ajo se a jeni edhe vet partner i duhur. Ēdo burrė ka, nė rrugėn e jetės, momentet dhe ditėt e tij tė shqetėsimit, tė trishtimit e tė dobisė. Njė grua e pėrsosur duhet, jo vetėm t’i ofrojė nė rrethana tė tilla nje mbrojtje morale ne tė cilėn ai tė mund tė gjejė paqen e qetėsinė e domosdoshme pėr tė rifilluar luftėn, por tė zbulojė ankthet e tij, shqetėsimet e tij, e t’i vije nė ndihmė pothuaj pa e vėnė re ai. Sa bukur ka thėnė Ebu Derdau (r.a) kur iu drejtua gruas sė vet njė ditė me fjalėt: “Nėse mė sheh se jam hidhėruar, mundohu qė tė mė pajtosh, nėse tė shoh se je e hidhėruar atėherė do tė mundohem qė tė tė pajtoj e nėse jo, atėhere mes nesh s’do tė ketė shoqėrim”. Pėrpiquni qė ta kuptoni mė mirė botėn e tjetrit, vendoseni veten nė vendin e tjetrit dhe thuajini atyre gjėra qė ju do tė donit tė dėgjoni prej tij. Silluni me tė ashtu siē do tė donit qė ai tė sillej me ju. Duajeni atė ashtu siē e keni dashur herėn e parė qė e keni takuar.

4. Hiqni dorė nga inatet shpirtvogla.

Sekreti i lumturisė i ėshtė besuar edhe gjėrave shumė tė vogla, tė cilat janė fare lehtė tė evitueshme. Ėshtė fakt se nuk janė problemet e mėdha ato qė i prishin marrėdhėniet, por pėrkundrazi njė mori ēikėrimash tė pėrsėritura si: mungesa tė vogla tė vėmendjes, komente tė nxitura, ashpėrsi nga shpirtngushtėsia, fjalė tė pathėna, apo krahasimi i gruas me nėnėn. Po ē’avantazh do tė keni t’i thoni gruas suaj: - “Mamaja ime gatuante mė mirė”! “Tek nėna ime nuk mė ndodhte kurrė tė gjeja kėmishėn pa kopsa”. Tė jeni tė bindur se duke i folur kėshtu nuk do tė merrnit tjetėr veē antipatinė e saj. Me njė pėrpjekje tė vogėl do ta evitonit kėtė poshtrim ndaj gruas suaj dhe ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme do tė fitonit kėnaqėsinė e All-llahut. Pėr ketė kemi hadithin qė transmeton Tirmidhiu nga Ebu Hurejreja (r.a) ku tregohet se Muham-medi (a.s) ka thėnė: “ Mė besimtarė nė fe janė ata qė janė me moral tė mirė, me tė mirė prej jush janė ata qė janė mė tė mirė pėr gratė e tyre”. Gjithashtu All-llahu xh.sh thotė nė suren Esh-Shūra ajeti 43: “ Por, kush duron dhe fal, ajo ėshtė nga punėt e menēura”.
Nė prezencė tė tė tjerėve duhet ta mbroni gruan tuaj, duhet tė bėni sikur zbaviteni e interesoheni pėr historinė qė ajo tregon. Mos i tregoni miqve, tėrė defektet e saj tė vogla, manitė dhe fshehtėsitė e saj. Siē shprehet edhe Muhammedi (a.s) duke thėnė: “Njėrėz mė tė kėqinj me pozitė tek All-llahu nė ditėn e kijametit janė ata qė bėjnė marrėdhėnie me gratė e tyre dhe pastaj njėri nga bashkėshortėt e pėrhap fshehtėsinė e tjetrit”.
Asnjė nga kėto mėnyra nuk ėshtė nė vetvete shkaterruese, por nė qoftė se atyre u lėmė hapėsirė pėr tė na nxehur vazhdimisht dhe tė na shqetėsojnė jetėn tonė pa u kushtuar vėmendje, mund ta shkatėrrojnė edhe historinė e dashurisė mė tė qėndrueshme. Marrėdhėniet shkojnė drejt prishjes jo pse kemi gabuar, por sepse pjesa mė e madhe prej nesh nuk dėshiron tė ndreqet: duam gjithmonė tė veprojmė sipas mėnyrės sonė.

5. Imtėsi tė cilat vlejne shumė.

Lulet gjithmonė kanė qėnė simbol i dashurisė. Buqeta e luleve nuk kushton shumė, qoftė edhe nė kohėn sezonale. Mos ju dhimben lekėt qė harxhoni pėr to? Kujtoni fjalėt e tė Dėrguarit tė All-llahut a.s.: ”Tė hollat qė i ke shpenzuar nė rrugė tė All-lllahut, tė hollat qė i ke shpenzuar pėr lirimin e robėrve, tė hollat qė i ke dhėnė pėr tė varfėrit dhe tė hollat qė i ke shpenzuar pėr familjen tėnde, shpėrblimi mė i madh ėshtė pėr ato qė i ke shpenzuar pėr familjen tėnde ”. Pėrse do tė duhej tė prisni qė gruaja tė shtrohet nė spital qė t’i dėrgonit njė buqete me lule? Pėrse qė nesėr nuk do tė mundni ta befasonit me nje vėmendje tė vogėl? Ka njerėz qė grave tė tyre dhe nėnave tė tyre iu telefonojnė nga puna nga dy herė nė ditė, jo pėr arsye qė t’u tregojnė ndonjė risi tė rėndėsishme, por thjeshtė pėr atė qė t’u shprehni vėmendje tė vogėl. Pejgamberi a.s e shtriu gjurin e tij qė t’i ndihmoje gruas sė tij pėr tė hypur ne deve. Tė jeni tė vetdijshėm se njė rast tė humbur asnjėherė nuk do tė keni mundėsi ta zėvendėsoni Meshkujt shpesh e harrojnė se ēfarė rėndėsie femrat i kushtojnė paraqitjes se jashtme tė tyre. Mashkulli as nuk e mban nė mend se ēfarė ka pasur dje tė veshur. Secilės grua do t’i bėhej qejfi kur mashkulli t’i jepte mirėnjohje, kompliment ne llogari tė rrobave, lukut tė saj, apo pėr gatimin e njė gjelleje tė shijshme. Pėrse tė mos e falenderoni mundin e saj dhe ta bėni tė lumtur? Tregohuni bujarė, qoftė edhe me gjėra shumė tė vogla. Ēdo gje qė u falni atyre, ju ngre ne njė nivel tė lartė. All-llahu i Madhėruar thotė: “…Ēkado qė ju tė jepni (dhuroni) Ai atė e kompenson.” (Sebe’ 39). Askush s’i fiton zemrat e tė tjerėve duke qėnė shumė cingun apo koprac.

6. Mbani gjallė romancėn e dashurisė.

Ndryshe nga opinioni i pėrgjithshėm, romanca nuk ekziston gjithmonė. Pas njė periudhe kohe duhet tė bėhen pėrpjekje pėr ta mbajtur gjallė atė. Pėrpiquni tė pėlqeni njeri-tjetrin vazhdimisht. Pėrdorni nė mėnyrė tė vetdijshme ndaj njeri-tjetrit tė gjitha mjetet e joshjes tė cilat keni pėrdorur para martesės. Disa njerėz qė janė romantikė bėjnė gjėra tė vogla, qė e bėjnė partnerin tė ndihet special. Mėsojeni ēfare partneri konsideron romantike dhe bėni diēka tė tillė tė paktėn ēdo ditė. Thonė se ndryshimet janė esenca e jetės. Ėshtė e mėrzitshme qė tė bėni tė njėjtat gjėra herė pas here derisa t’ia nxirrni gjithė lezetin jetės. Kėshtu qė bėhuni iniciatore dhe bėni diēka tė re, bėni gjėra qė nuk i keni ēuar ndonjėherė nė mendje. Bėni njė gjė qė asnjėri as tjetri s’e priste tė ndodhte. Iniciativa ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė shtuar dėshirėn. Nėse burri juaj gjithmone i nis gjėrat ateherė ai do tė thotė: “Pėrse ajo nuk mė ndjek ose nuk ka dėshirė? A thua nuk mė do?”. Bėhuni mė entuziaste. Mos e refuzo atė, nėse je e zėnė me punė. Edhe nėse ke shumė punė pėr tė bėrė lijini dhe thoni burrit se do t’i lini pėr tė ndenjur me tė.

7. Jini tė ndershėm. Komunikimi mė i mirė kėrkon qė tė jeni i ndershėm dhe i hapur nė familje.

Nė njė familje tė qėndrueshme anėtarėt thonė atė qė kanė nė mend dhe mendojnė atė qė thonė, ata nuk gėnjejnė kurrė. Asgjė mė shumė s’e dėmton njė lidhje sesa pandershmėria, edhe gėnjeshtrat qė i konsiderojmė tė vogla. Pra, mos e vendosni veten nė situata qė ju detyrojnė tė gėnjeni. Marrėdhėniet ngrihen nė mirėbesim, nje herė tė thyhet e bėn shumė tė vėshtirė rindėrtimin. Mbajini premtimet dhe bėhuni i besueshėm nė ato qė thoni. Duke vepruar kėshtu keni zbatuar edhe urdhėrin e All-llahut tė Madhėruar ku thotė nė suren Es-Saf, ajeti 2-3: “ O besimtarė, pėrse flisni atė qė nuk e bėni. Tek All-llahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni ”. Kjo do tė bėjė qė partneri tė tė dojė edhe atėherė kur ju nuk ia pėrmbushni deri nė fund dėshirat.
Shumė ēifte do tė ishin tė lumtur nėse do ta donin nje gjė tė tillė. Do tė duhej vetėm pak vullnet tė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
Disa kėshilla pėr nje jete tė lumtur bashkeshortor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Filozofi-psikologji-sociologji-
Kėrce tek: