ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 POETJA JONĖ DRITA LUSHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:02 am

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Images?q=tbn:ANd9GcRJEzmAHY3EDV7Qdm9NXF0Qdbn79ekV2gRM0Aas1-JEf8DcCG8
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:03 am

DRITA LUSHI

VALIXHJA E SHPRESĖS

(Cikėl poetik)

UNĖ JAM JETA

U rrita me hijėn tėnde,
qenie e padukshme,
errėsirė.

Nėse ti ndenje me mua,
unė nuk ndenja me ty,
errėsirė.

Hija pėrpiqet t’mė kontrollojė ditėt,
por unė ndjehem e lirė prej teje,
errėsirė.

Shpirti im, qenia e trupi,
pėrqeshin pushtetin tėnd,
errėsirė.

Lėrmė tė lirė!

Unė nė fluturim me zogjtė
shoh
botėn,
Lirinė …
Unė shoh …

Ti vazhdon tė mė lidhėsh
me pranga fjalėsh,
po unė jam e lirė.

Mė kot pėrpiqesh me mua,
humnerė shpirti,
armik i dėshirave.

Unė jam …
Nuk dua t’ia di nė je ti.

Unė jetoj
dhe nė mos jetofsh ti …

Unė jam ...
Jeta .…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:04 am

VALIXHJA E SHPRESĖS

E lodhur nga dita,
dėrrmuar nga pritja bosh,
mora valixhen me shpresa tė vrara,
me shpresa tė fjetura,
e … dola …
Eca natėn.
Tė zgjoja doja shpresat e mia,
t’u jepja frymė jete,
tė mė jepnin ajrin e mėngjesit ....
Ecja …
Yjet ne qiell dhe shpresat nė valixhe,
mė bėnin shoqėri ,
Hėna mė qeshte me trishtim tė verdhė.

Ecja me rrugė e pa rrugė,
valixhen mbushur me shpresa,
qė prisnin zgjimin …
Eca …
Eca …
Eca …
Agimi udhės mė zgjati dorėn.
Dielli derdhi rrezet e mėngjesit.
Dita mė veshi mantelin e bardhė.
Shpresa u zgjua me mua nga puthjet e diellit,
e unė, mysafire nė shtratin e tij tė artė.
Pėr shtrojė, mbulesė e veshje
kisha ….
Shpresėn time.

Shpresėn time zgjuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:05 am

FATI

Shpesh fati luan me ne,
si tė ishim njė rreckė,
njė top pėr t’u gjuajtur,
si tė ishim njė film pa zė .
Ē’tė dojė ai bėn me ne!

Shpesh fati me bėrryla
na shtyn;
tė tjera herė shqelma
na hedh;
nė kthesa shpesh
na pėrplas;
nė labirinte sa herė
kurthe ngre,
ky fat zevzek!
Ē'te dojė ai bėn me ne!

Shpesh fati nuk di tė qeshė,
veē lot na vė nė sy,
trishtimin ujit me mėrzinė gri
e ne s’na mbetet tjetėr,
veē t’i jepemi atij.

Mbi pushtetin e tij
dua tė ngrihem,
luftė t’i shpall,
a duel tė bėj me tė,
do kėrkoj njė shteg t’i shpėtoj
tė ligut fat,
ku e lirė tė ndjehem
e pa frikė tė bėrtas:

Ej !
Do luaj unė me ty tani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:05 am

NJĖ PIKĖ LOT

Njė pikė loti rrėshqiti
mbi faqen e vajzės,
njė pikė,
veē njė.

Nė atė pikėz
njė det i kripur dallgėzoi,
njė burim alpin
rrodhi zhurmėshėm,
njė gėzim pashė
veshur me vesė mėngjesi.

Njė pikė loti rrėshqiti
nė faqen trėndafil tė vajzės
dhe …
foli ai me zemrėn
me gėrma lumturie.

Njė pikė loti i pėrkėdheli
faqen e trėndafiltė vajzės
e,
ndjeva puhizėn e lehtė
tė pėrfshihej nga era zemėrake,
qė kapėrthehej me krahė oktapodi.

Njė pikė loti rrėshqiti
nė faqen trėndafil tė vajzės.
Pashė shpresėn e mbjellė nė tė,
buzėqeshjen e ndrojtur
mes besimit e dyshimit.

Njė pikė loti pashė …
Pashė kripėn tė thahej,
nata tė ēelte diellin,
gėzimi tė pėrqafonte
lotin.

Njė pikė loti, njė pikė ....

Pashė veten.
Tė pashė ty.
Pashė botėn nė njė pikė lot.
Njė det ndjenjash dallgėzonte -
loti pėrmbi botė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitimeTue May 14, 2013 8:08 am

MOS HIQ DORĖ

Je vyshkur, edhe pse moshėn e lules ke;
ngjyrat t’janė zbehur pa ardh’ akoma
vjesht’ e viteve tė tua.
Mundohesh tė mbulosh me pudėr
zhgėnjimin,
dhimbjen,
lodhjen …

Ik nga ky ferr!

Trupi yt i bardhė, si skulpturė e ngrirė,
ndanė semaforėve tė kuq,
ndalojnė e ndalojne pa pushim
tė babziturit e skulpurės tėnde.
Dhe sa tė tjerė do tė presėsh?!
Dhe sa tė tjerė do tė vijnė?!

Ik nga ky ferr!

Trotuaret mat me hapa, tutje - tėhu,
dhe nata e i ftohti,
semaforėt dhe i nxehti,
janė miqtė e tu.

Bėj mik vetveten!
Ik nga ky ferr!

Paratė t’i hodhėn ndėr kėmbė
e pėshtynė mbi ty dhe mbi to,
bėnė ē’deshėn me ty,
qenie e brishtė.
Vallė u lumturove qė munde tė blije
peliēen e shtrenjtė?
Do mundet dot ta mbulojė ajo
trupin tėnd tė lodhur?
Do munden paratė tė ujisin
shpirtin tėnd tė tharė pėr dashuri?

Largoju ferrit!

Pėrqeshi trotuaret,
semaforėt,
dhe ndėrto njė kopsht
me djersėn tėnde.
Mbill njė jetė e re.
Ėshtė gjithmonė e mundur.
Duhet!

Mos hiq dorė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
POETJA JONĖ DRITA LUSHI Empty
MesazhTitulli: Re: POETJA JONĖ DRITA LUSHI   POETJA JONĖ DRITA LUSHI Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETJA JONĖ DRITA LUSHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: