ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:02 am

NGA PĖRMBLEDHJA “TOKĖ DARDANE” Shaban Cakolli
Category: Shaban Cakolli, Tė pėrgjithshme
KA KOHĖ
Ka kohė
qė jam duke u ngjitur
Lugut tė Blertė
tė Gėrmisė.

ka kohė qė ujė pi
nė krojet e fėminisė.

Ka kohė
qė mė janė ngatėrruar kohėt
dhe nuk e di kur fillon e kur mbaron
Ėndrra.

ZHGĖNJIME

Evropėn e krijuan sė pari
me mite e legjenda.

Erdhi nga antika
nė katėr kėmbė
nė pėrrallat moderne
me urinė e Kronosit.

Djepi i saj
ku i dhamė qumėsht legjendash
ende pėrkundet bosh
nė gėrmadhat e Ballkanit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:03 am

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Images?q=tbn:ANd9GcRQ2w0tbFsjo5UC5XU19XBqDARJhN7RqWRDb_JmTdup3bIaQlJB
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:04 am

LEGJENDA E ROZAFATIT
Njė fėmijė
kėrkon gji
nga guri.

Nėna e murosur
me qumėshtin e saj
ruan qytetin e Shkodrės
nga ushtat e helmuara
tė legjioneve romake.

Mė kot babai
fėmijės sė vet
i rrėfen rrugėn e pėrgjakur
deri te kėnga e lahutarit.

Ai s“do tė kthehet
pa i pirė dy-tri pika qumėsht
nga legjenda
e kėtij shekulli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:06 am

DUKE SHIKUAR ORĖN

Njė shekull iku
duke shikuar
diellin me zenit.

Ku mbet ora jonė
qė mat rrjedhėn e gjakut
nė histori?….

Pena ime gėrryen mbi letėr
hieroglifet
me tė cilat kam shėnuar
kronologjinė
e lindjes
deri nė perendim
tė epokės sė gjakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:07 am

DRURI I JETĖS

Liliane Perrin-it

Ajo vdiq nė nėntor
dhe flamujt e fateve tona
i zbritėm nė gjysmėshtizė.

Liliane Perrini-i,
medalon i pėrjetshėm
ne do ta mbajmė tė varur
nė kujtimet tona.

Ajo iku nė nėntor
dhe vjeshta hyri me verdhėsi
nė visoret e ėndrrave
duke shkundur gjethet
nė Drurin e Jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:08 am

ĖNDRRAT
Na mbytėn ėndrrat
e dheut tė huaj

Edhe netėve tė pagjumė
bredhim tė pėrhanshėm
hapėsirave tė bleruara
tė vendlindjes.

zgjohemi
me ėndėrr nė qepallė,
dhe ngrysemi mbi pjalm gjumi
nė bebėzen e lulėzuar.

Vetėm njė grusht
dhe Kosovė
do tė na sjellė
pushimin e trupit
dhe qetėsinė e shqisave tona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:08 am

ROJA E TUFĖS

Kur kėndon Baca Nazif
fotografitė nė mur lotojnė
nga malli:
“Ngjitet tufa me kėmborė,
u prinė dashi me kurorė…”

Nė karrige ahu
qė ka lėshuar gjethe
rri ulur duke i rėnė kavallit
i zgjon bylbylat e mallit
nė kopshtet e largėta
nėpėr kėngė.

Nėpėr mure zhagitet
hija e dashit tė therrur kurban
pėr festėn tonė tė motmotit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:09 am

MALLI PĖR FSHATIN E LINDJES

Arėn me grurė e solli
nė dhomėn e stolisur
me kallij tė vendlindjes.

Kėtu nė kėtė qytet tė huaj
as gruri se ka ngjyrėn
e bebėzave tona:
ėshtė jeshil si zhapini
tek rrezitet mbi shkėmbij.

U poqėn kallijtė nė dhomė
nga malli ynė
ngjyrė bakri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:09 am

PLAGA E KURBETĒARIT

Ėshtė plagė
e nuk mbyllet kurrė

as nėzemėr,
as nė shpirt.

Stinėt ndėrrojnė,
datat nė kalendar,
akrepat qarkojnė
rrathėt e ferrit.
koha rri e ngrirė
nė kujtime.

Plaga ime kullon
gjak
pika-pika
mbi kujtime….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:11 am

PLAGA E KURBETĒARIT

Ėshtė plagė
e nuk mbyllet kurrė

as nėzemėr,
as nė shpirt.

Stinėt ndėrrojnė,
datat nė kalendar,
akrepat qarkojnė
rrathėt e ferrit.
koha rri e ngrirė
nė kujtime.

Plaga ime kullon
gjak
pika-pika
mbi kujtime….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:11 am

ETJE E PASHUAR

Na iknin vitet
sikur nė grep peshki
fati nuk na e deshti
Rini e pa shijuar
nėpėr kohė tė turbulluar
ēdo ditė vrėrėsirat
na i verbėronin dėshirat
pas vrerėsirave bubullimė
shkrepte rrėfeja,mbi rininė

Dy dėshira tė zjarrta
dy ndjenja tė flakta
preheshin nė Prishtinė
nuk e gjetėn ngrohėsinė
Angjelinė
Shenja dhėmbjesh
afshin na e pėrbinė
na shembej rinia
shuhej,dashuria
nėn fantazmė e pėrbindėsh
koha pėr dashuri nuk ish
s“bėhej dashuri
nė strofuj gjarpėrinjėsh

Dy buzė u ngurtėsuan
kurrė nuk u shijuan
ikėn u mėrguan
u dogjen,u shkrinė nga malli
se etja i kalli

Tani kur u josha
nuk na lejon mosha
shtati ndjenė plogėshtinė
zemra s“njeh pleqėrinė
tė dua malli im
edhe nė amshim
Angjelinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:12 am

SHAMIJA

Ma dha shaminė
qė pat fshirė
lotin qė ia shkrumoi faqet.

Kur u zgjova nga gjumi
me tė i fshiva kujtimet
e lėndimet e zhubrosura…

Po njelmėsinė e mėrgimit,

me se do ta fshija,
me se do ta hiqja?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:13 am

RASAT E MĖRGIMTARIT

Njė jetė e nemur
e lakuar nėpėr
rasa.

Nė emėrore:Iliri!
nė kallėzore:Dardani!
nė rrjedhore:Kosovė!

Thirrorja ėshtė zhdukur
se nėna s“na dėgjon.

Emri ynė
edhe sot lakohet
nėpėr histori.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:13 am

NĖ KUJTESĖ

Dikush qan
mos po qaj unė?

Me ninullat tė bukura
mķ ndizte nėna
dhe qirijtė qiellorė
mbi kokė.

Mbi kokė,
pleqėria se ē“m“i shkundi
borėrat e Sharrit
e duke bredhur meridianeve
ninullat e nėnės s“mś ndanė.

Dikush qan
mos po qaj unė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:14 am

MALLI

Kur e lash shtėpinė
dhe ika nėpėr botė
nėna deri te pragu i shtėpisė
mė pėrcolli me lotė.

Ika unė i mjeri
nėpėr baltė e terr,
nėpėr shteg ylberi
vajta drejt nė ferr.

Dielli rri i ngrirė
nė qiellin e huaj
duke ma ngrohė jetėn
me javė e me muaj.

Rrudhat e pleqėrisė
s“ma shuajnė atė zjarr
qė nė vendin tim
tė kem njė copė varr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:15 am

REFREN KURBETĒARI

Kafka tė ngjitura pėr lėkurė
qė jetėn s“e shijojnė kurrė
duke kujtuar lodrat e fėminisė
vrapin e bagėtisė nė fushė
mallin qė ėshtė pėrzier nė kėtė tymnajė.

Kush do tśa ushqejė shpresėn
ata qė kurrė s ķ sheh tė qeshur,
Rini e mbėshtetur pėr mur
deri kur?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:15 am

KROI I AHUT

Nėn shiun plak
diku nė mal
buron me currila
uji kristal.

Rrjedh uji ngadalė
malit tatėpjetė,
siē rrjedh nėpėr vite
malli im pėr jetė.

Njė ylber kujtimi
rrjedh nėpėr mote
prej zemrės sime
deri te zemra jote.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:16 am

BYLBYL I LUMTUR
Ti nė kafaz
unė mes natyre
ti kėndej
e unė

matanė pasqyre

Ti lart nė qiell
e unė poshtė nė tokė,
as pėr njė shekull
s“bėhemi shokė.

Eja tė ndėrrohemi
pėr shekullin e ri.:
unė pėllumb
ti bėhu njeri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:16 am

DITĖ E VONUAR
Si pikė uji nga shkretėtira
bėhu oazė
dhe mbushi burimet
qė t“i freskosh zemrat e djegura
nga vapa qiellore.

Dhe eja
ditė e ėndrrave tė bardha!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:17 am

NĖNA

Fjalė e qėndisur
me shkronja ari
te kokat e shqiponjės
nė flamur.

U rritėm nėpėr shekuj
nė prehrin e saj,
me bazybenė
qė na e lidhi pėr qafe
bredhim nėpėr histori.

Edhe sot nė kurbet
nė ėndėrr netėve dimėrore
mė flet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:17 am

DALLĖNDYSHES

Shko nė kopshtin tim
kėput veē njė mollė
ma sill t“i marr erė
tė bėhem erė e saj.

Ma sill njė lulėkuqe
me ngjyrė tė flamurit
t“ma zdriti udhėn
e shtegun nėpėr terr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:18 am

KĖNGĖ QYQESH

Nė pullazin e shtėpisė
tubohen qyqet.

Netve me hėnė
majė oxhaku
heshtjen mortore
vetėm kėnga e tyre
e prish.

Mbėshtjell me ėndrra kobzeza
nėna mallkon
kėngėn e tyre mortore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:19 am

PARA XHAMISĖ SĖ MADHE NĖ
PRISHTINĖ

Nė Prishtinė
para kafenesė”Besa”
bėrlyket shpresa pėr ēdo ditė.

Para Xhamisė sėMadhe
tubohet mėngjeseve rinia
pėr tė shitur rininė e vet.

As me pishė as me qiri
kurkund s“gjen
mall mė tė lirė nė treg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:21 am

BOTA E TJETĖRSUAR

Shekuj me radhė
po lind
engjėj dhe tiranė.

Rruga ku takohen
shtruar me tė zeza,
mbretėri e tyre
shtrihet nė varreza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitimeMon May 06, 2013 10:21 am

DHEMBJE

Ngricė pėrjashta e ngricė pėrbrenda
ku tė gjejnė zemrat pak ngrohtėsi
dashuria ku do tė shkrijė?!

Duke pritur ata qė ikin
duke pritur ata qė s“vijnė
mė tė vocėrr po bėhen fėmijtė.
Po Gjeto Basho Muji kur do ta kapė thikėn
pėr ta mbytur frikėn?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Empty
MesazhTitulli: Re: "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI   "TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"TOKĖ DARDANE"SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: