ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:06 am

ETIKETA MIRĖSJELLJEJE

Atyre iu iu dridhej buza
e u kruhej zuza
tek flisnin me romuza
pėr luftėn e madhe
Urrenin njeri-tjetrin
tek i lanin faqet ndėrsjellė
me pėshtymėn e puthjeve
Biografitė plot akuza
kandidatė pėr biruca
qė kur lindėn nga lluca
Trima para pasqyrės
para kufomave
dhe dhomave
qė kundėrmonin ligėsi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:08 am

TRIMAT

Zjarrin qė ka Kosova
s’e ka Etna
as vullkanet nė Tokėn e Zjarrtė
Aty ku shpėrthen zjarri
ngrohet shqiptari
me flakėn e lirisė
Mė bėnė trim dhe mua
ushtri e rritės
roje e Kosovės
dhe e shkėndijave tė gjakut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:08 am

KAM NJĖ HALL

Kam njė hall
mė tė madh se lumi
me netė tė tėra .
s’mė zė gjumi
kėshtu dje
kėshtu sot
i pėrgjumur nėpėr glob
mbuluar prej luksi
Anonim
nė azil
pa mik e me myk
i mbyllur nė terr
endem nėpėr vetėvete
nė anonimitet rroj
e vdes ngapak
ēdo ditė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:09 am

EMĖR I NEMUR

Udhėtarė tė territ
hyjnė dhe dalin
nga dera nė derė
ecin pėr teh tė thikės
duke u pėrpjekur
tė kėrcejnė nė humnerė
hapur nė anatemė
si fėmijė tė humbur
thellė nė pyll
lajkash e trishtimi
U lexohet nė dritėn e syve
mallkimi i territ
ngrysen e gdhihen
me njė vel mėrzie
Nuk kanė shteg as prag
s’dijnė kah nisen,
as ku ndalen
me kėtė rrugė muge
emėr tė nemur
gurbet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:10 am

JETĖ PA SHIJE

Kam etje
si nė dimėr
ashtu nė verė
Tablo e recetės sime
e pij qumėsht
mė bėhet vrerė
ha bukėn
mė bėhet gurė.
Para syve perde muge
kjo ėshtė panorama ime
nė muzgje gjumi
Menu e pashkruar
me njė pėrzgjedhje
pėr oreksin e humbur tė ditės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:11 am

JETĖ E VAJ

Rrodhi pėrrocka ujė loti
rrodhi kot sė koti
kur ndryshoi moti
Nė katėr anėt e globit
rri buzė trotuari
duke shikuar
ndėrrimin e ngjyrave nė semafor
Kėrcitėn kockat nga reuma
kur filloi riga e shiut
tė bjerė nga ai qiell kuq e zi
Nė gjysmė u ngrit flamuri.
flamuri i kuq
i larė me gjak
pėr kėtė jetė tė pafaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:11 am

KAPTINA IV

NĖN QIELLIN E HUAJ

MĖRGIMTARI

Larg atdheut
larg shtėpie
tė shkuan vitet
sikur hije
Vetėm agimi i djalėrisė
hap portėn e kujtimeve
dhe nė fushat e bleruara
tė viteve
njė ēunak kėmbėzbathur
mbledh Lulenarēizi
E shkurtėr ėshtė jeta
si njė shirit celuloidi
qė fillon nė kujtime
dhe mbaron nė njė beze tė bardhė
nė murin e moshės
Imazhe gri
si bryma e flokut tėnd
ngrin e shkrin nė lėvizje
tė pėrhershme
tė ėndrrės
Rini e thinjur
stacioneve
presin e pėrcjellin
vagonat me radhė
qė bredhin nga stina nė stinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:12 am

NĖN QIELLIN E HUAJ

Ky qiell mbi rrokaqiell
dhe jeta jonė drith e miell
brenda mureve tė betonit
vyshket e pafaj
nė kėtė nėnqiell
Deri nė asht unė kam acar.
dhe duhet tė mbulohem
me njė re tė trashė tymi
ose tė pėlcas si tollumbace
nė duart e njė fėmije bonjak
e gjuajtur
nga njė shigjetė acari
Zemra ime e mėrdhirė
del gjysmėlakuriqn tė shėtisė
nėpėr kopshtin e mbuluar me vesė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:12 am

BUZĖ LUMIT RAJNA

Buzė lumit Rajna
mbi syprinėn e ujit
hijen mallit e ndeza
tani jam pa hije
i lehtė si avulli
si njė hije malli
qė ka rėnė mbi ujė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:13 am

ME SHTEGTARĖT

Bashkė me dallėndyshet
u nisėm
pėr njė ditė shtegėtimi
Kaluam fusha
lumenj dhe detra
pėr ta gjetur folenė
e stėrgjyshėrve pellazg
Kur vinin pranverat
dhe bora shkrihej
nė diell shfaqej
strofulli i lashtė
nė njė dege tė tharė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:13 am

KUR DOLA PREJ SHTĖPISĖ

Kur dola prej shtėpisė
ia dhash flakėn rinisė
Si qen e tėrbuar
lehte uria
e skamnorit
nė dheun e huaj
Erdhi koha pėr t’ u nisė
dhe i thash nėnės
tė ma varė atė bazybe
nė qafė
qė tė mė ruaj
nga syri i keq i mėrgimit
Zemra e nėnės
u vyshk pėr njė minut
siē vyshket lulja nėn brymė
dhe zemra e mėrgimtarit nga malli
Njė vaj i padukshėm
ma dridhi buzėn
dhe s’ mund tė them
asnjė fjalė malli
pėr tokėn qė po e lė
Jetė e namur
sot pėr nesėr
me rininė e humbur viteve
tė njomura me lot
Vitet shėnohen
me hijeroglifet
pėr historinė fatkeqe
tė brezave qė po vijnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:14 am

MALLI PĖR KROIN E FSHATIT

Ngjiten vashat shpatit
shkojnė te kroi i fshatit
tė buta si delet
i zbukurojnė belet
kur ngjesin kordelet.
Qafat me rruzare
n’kostume shqiptare
qėndisur me rreze
Kroi i fshatit
ujė rrjedh teposhtė
nga fushat
pėr t’i ēmendur ēunat
pėr t’i joshur ēupat
Tani mė zgjon etjen
nė kėtė tokė mėrgimi
malli mė djeg shtatit
pėr kroin e fshatit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:14 am

NĖNĖ MOJ NĖNĖ

Kur u ndava nga ti
o nėnė
qava natėn e tėrė
se kisha mall
pėr njė fjalė tėnden
Kur m’i kėndoje ninullat
o nėnė
nė gjoksin tėnd.
fluturoja nė qiell
Mė ty pėr dore
hapėroja nėpėr oborre
dhe sot
mė merr marrė malli
tė mė marrish pėrdore.
o nėnė
Rrudhat e pleqėrisė
sa tė hijshme i kishe
si vija tė dritės tė yjeve nė qiell
nė netėt plot hėnė
Sa mė ka marr malli
pėr njė bukė
nga dora jote.
o nėnė
pėr njė bukė misri
me shije fėmijėrie
Si zgavėr lisi
zemra mė ėshtė bėrė
ke era fsheh borėn
pėr flokėt e mia
Edhe zogjėt e malit
nėse mė thėrrasi
t’ i lot mos lėsho
qėndro dhe mė prit
se do tė kthehem njė ditė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:15 am

NĖ VIZION

Nė njė kopsht nė Osnabrück
me njė me njė dallėndyshe u bėra mik
Zemra bėri benė
se do t’ia ruaj folenė
derisa tė kthehet nga shtegėtimi
Iku duke mė pėrshėndet
me krahun e lehtė.
zogu i shkretė
Kalon detėra edhe toka
tė sjell tė fala
nga Shiroka
N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
ajo qanė edhe pėr ty:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:15 am

I ZHDUKUR

Njė gotė verė
njė cigare
si nė odat
shqiptare
shuaj mallin e vendliondjes
Pa shtėpi e katandi
shterg i humbur
nė stinė vjeshte
Jam shumė larg
vetė syrgjyn
me njė gotė
dhe tym duhani
rendis ditėt
nė rruzaret e viti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:16 am

KUSH JEMI

Kėshtu ishte
kur jetė
bėnim me dreqėrit
Brejtėsit na e grisnin
dokumentin e identitetit
tė mos e njohim
as shembėlltyrėn tonė
nė ujin e pusit
Na pyesnin: Kush jeni?
nga vini?
a ke dėshmi
pėr identitet
Ja kėtė kartė ndėrkombėtare
se kėtu kemi ardhur
nga ferri ynė
se jemi nė thelb
origjinal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:17 am

VIZIONARIT

I.Rugovės
Jeta
hije e vogėl
Pėr ėndrrėn tonė
tė madhe
Mbyll njė portė
hap njė portė
pėr tė dalė nė njė moshė tjetėr
Edhi dita
t’ mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
nė mungesėn tėnde
Dita e dhimbje se madhe
N’shekuj morti
u rritėn brezat
duke pritur
tė vish ti
me njė fanar ardhmėrie nė dorė
Tani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė
tė bleruar
nė pemėn e jetės
Ai iku
po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:18 am

ANTIHISTORIKE

Sa herė ia shikoj fytyrėn
mėsuesit tė historisė
mė bėhet se lexoj
njė pergamenė tė lashtė
tė zhubrosur nga vitet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitimeSun May 05, 2013 11:18 am

NĖ FLAKĖN E KUSHTRIMIT

Nė kėrkim tė fatit
Znj. Reile Hildebrandt
Sa shumė lustra fjalėsh pėr paqaėn
po botės s’ia ndėrron fgaqen
prej mesjete
ne histori
s’ia ndėrron kush numrin
kėsaj flete
tė lirbrit tė fatit
Karvane tė pandalura
nėpėr rrjeta rrugėsh
tė labirinthit nė Ballkan
jetė insektesh bėnin
nėpėr shekuj
Nga muri kinez
deri te Muri i Berlinit
nėpėr gjurmėt e hirin
fati shtijohej
nga brezi nė brez
Edhe sot
nėn harkun e fatit
rrjedh ai lumė i pagjumė
njerėzish
pėr tė dalė
nė atė fushė jeshile tė Edenit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI   NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI - Faqe 2 Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA PĖRMBLEDHJA "KRISMA E FJALĖS"SHABAN CAKOLLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: