ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 NGA KRIJIMTARIA IME

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:18 am

Shaban Cakolli


Letrar dhe veprimtar i njohur kombėtar
Shaban Cakolli, u lind nė Krilevė tė Dardanės. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen nė Dardanė, kurse studimet nė Univerzitetin e Prishtinės. Nga mosha fėmijėrore u frymėzua pėr shkrime, kulturė dhe veprimtari kombėtare. Si i ri punonte me rininė e fshatit nė grupe letrare, ku nxirrte gazeta tė murit. Me shkrime dhe kulturė vazhdoi edhe nė shkollimin e mesėm dhe univerzitar. Ka botuar shkrime nė poezi, prozė dhe publicistikė nė gjitha gazetat qė botoheshin atė botė nė Kosovė, ku edhe tani boton nė gazetat dhe revistat qė botohėn nė diasporė e Kosovė.
Ka udhėhequr jetėn kulturore nė vendlindje dhe mėrgatė. Nė Gladbeck ishte sekretar i SHKA "Aleksandėr Moisiu" nė kryesinė e Bashkimit tė Intelektualėve Shqiptar nė Mėrgim(BISHM), ėshtė nė Kryesinė e Lidhjes sė Shkrimtarėve Artistėve dhe Krijuesve Shqiptar nė Gjermani LSHAKSH.Ka botuar nė gjuhėn shqipe, gjermane dhe turke. Ėshtė i pėrfshirė nė 18 antologji nė gjuhėn shqipe, njė gjermane nė mėrgim dhe Kosovė.

Ka botuar:

"TOKĖ DARDANE"
"LOTI I ATDHEUT"
"DETI I QIELLIT"
"KRISMA E FJALĖS"
"AGSHOLI"

Pėrkohėsisht ėshtė me banim nė Gjermani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:19 am

Poezi
Nga: Shaban CakolliSHEGĖ E ĖMBĖL

Porta tė mėdhaja
kurrė s“kam dashtė
nė to fati mė ka pėrplasė
anė pėr anė globit i rashė
shoqen tėnde kund se pashė
Kėndej s“kam ardhė
se kisha halle
ē“paskan lindė nėnat shqiptare
cila rreze ty tė ka pjekė
moj e bukura e ėmbėla shegė
A je shegė ti,a je njeri
a mos je produkt sheqeri?
Mos je rritė ndokund n“Dardhishtė
bukur tė rrin shkėlqimi syshė
E kam pas zemren me dry
ku e gjete ti atė shkathėsi
nė portė t“zemrės ti mė ke hy
si tinėzare,ike shpejt
e lėndove si me shigjetė
tani zemra po dėnesė
ja shkėpute ti njėren pjesė
dhe pa te ndihet e huaj
ti i thua mė prit me muaj
lėngon zemra,thotė po vuaj
muaj ,muaj, shkon dhe viti
mos vono se s“mund tė priti
ti pa mua dhe unė pa ty
lumturinė e mbyllim n“dry.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:20 am

BUKUR PO SHKĖLQEN KOSOVĖ

Veshė Kosova nė petk tė bardhė
po shėndritė si argjend e ar
nė kėtė shėnim jubilar
i madh e i vogėl kėtu janė ardhė.
Me muzikė,kostum kombėtarė
shkėlqejnė ēupat si burbuqe
kėndojnė kėngė e hedhin valle
na ėshtė bėrė Kosova nuse.
T“qoftė me fat mori Kosovė
mos ke dert se nuk ėshtė vonė
vish jelekun me shqiponjė
kėtė simbol krushqit kėrkojnė.
Fort po ndritė nusja nė shesh
me krushqėrinė e UĒK-sė
hidhu nė valle e buzėqesh
gėzim tė madh solle mes nesh.
Dasma jote nėpėr mote
do tė jetė kurorė nusėrishė
njė ndėr dasmat kuptimplote
me krushqėrinė e lavdėrisė
Me kostume tė kuqe
nė mes me shqiponja
datėn tėnde tė nusėrisė
ta shėnojmė me shkronja tė arta
Nė FAQET E HISTORISĖ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:21 am

Etje

Tėrė ditėn punova
tėrė natėn nuk fjeta
nė ty kur mendova
se ē“mė mori etja.
Krojeve tė burimit
sa shumė piva ujė
nė mes flakėrave dhe tymit
etjen s“mund ta shuaj
Se ē“mė pyeti vasha
ē“digjesh kėshtu aman
se mė mori etja
pėr burimin tėnd.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:21 am

DUA TĖ DEHEM SONTE

Dua tė dehem sonte
nė ndėrrimin e vitit
tė i shėroj plagėt
nė thellėsinė e shpirtit
thesaret e botės
asgjė s“janė pėr mua
dua veq tė dehem
nė buzėt e tua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:22 am

MOJ KOSOVĖ MOJ PLAGĖ E VJETĖR

Shkelė ndėr thundėr plotė gjashtė shekuj
turku e greku,tė pabesė
ta prunė serbin e ta bėnė pjesė
atė barbarin kriminel
qė Karpateve pėr bukė ka bredhė
e ngulitėn nė toka t“Shqipėrisė
me naj veshur rrobat e zisė
mori hov si gjarpėr krajli
i thotė shqipes:Ja ku ėshtė varri
unė jam sėrb e kam pushtet
s“ta lė nderin qė tė pėrket
por shqiptari e ka pasur traditė
mos me u mposhtur kurrė nga hordhitė
gjak ndėr denj e zjarr nė gji
s“ka pranuar kurrė me u joshė n“robėri
nuk ja njohim pushtimin bushtrės
me ta flasim pėr grykė tė pushkės
me gjak tonin njomėm kėtė dhe
nuk i lėmė kėtu sėrbit fole
Se Kosova zemėr madhe
ka traditė nė dasma e varre
shqip jetojmė e vdesim shqip
si nėnshtrohemi tė pabesėve t“lig
su nėnshtruam kurrė nėn serb
fyta-fytas plot njėqind vjet
na kanė vra nė prag tė shpisė
jo qyqarė por nė log tė burrėrisė
brez pas brezi,djalė pas djali
pėr liri s“na trembi varri.
Skėnderbeu dhe Adem Jashari
kanė bėrė shumė kėtu mos jetė barbari.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:23 am


NĖN SHIUN E GUSHTIT

Nė njė natė me shi
nė atė muajin gusht
na i prenin petkat
qė na binin ngusht.
Nuk kishim ombrella
zemra nė zemėr strukė
ne na ndau rrufeja
deshi me na zhdukė
Mua mė dhanė njė rrugė
ty tė futėn nė mugė
nga ai gusht mallkimi
mė nuk jemi dukė
Po tė mori malli
tė e shohish atė shi
eja se e gjenė
nė dy sytė e mi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:24 am

S“DI SI TĖ THEM

Dua tė tė them yll
dua tė tė them hėnė
atje mė dukesh lart
dua tė tė kem pranė.
Dua tė tė them mollė
e ėmbėl fryt i pemės
nuk mund tė shoh nė trung
dua tė kem pranė zemrės.
S“di si tė thėrras
kam qindra emėrtime
nuk dua tė lė pas
je portė e zemrės time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:24 am

NĖ KUJTESĖ

Kur duhen dy zemra
nuk njohin largėsi
herė futen nė kėngė
herė nė poezi
ti ėndėrron pėr mua
unė ėndėrroj pėr ty
dy zemra t“bashkuara
bėjnė botė pa kufij.
Saherė tė kujtoj
mbrėmje e agim
nė zemėr tė ngroh
hyn nė vargun tim
lexoj ti kėto vargje
dhe mirė i kupto
unė tė them tė dua
ti mos thuaj jo...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:25 am

ME TY

Njė breshėri tėrmetesh
dridhin shtratin tim
mė troket njė ėndėrr
mė thėrret nė takim
Nė takimin tonė
udhėrrėfyesja je ti
hapat ti numėroj
ndritė sikur shkėndijė
tė pėrcjell me ėndėje
hiq pa pėrtesė
herė mė end bulevardeve
herė dalim nė kreshtė
mė e madhja kujtesė.
Kėshtu rrugėtoi me ėndėrra
me ty pėrēdo natė
herė dalim n“Prishtinė
herė dalim n“Ēabrat.
pėr zgjedhje tė titujve
ndjekim poezinė
nė Hotel pesė yjesh
e ngrisim dollinė
mė vardisen tjera
rreth meje mbėrthejnė
veq teje lėvizje tjera
nuk dua tė ndjejė
pas teje do jam
nė flakėn e zjarrit
vetėm tė kem pranė
ja thyajm qafėn mallit
desha nė kėtė ēast
tė sillem vėrdallė
herė tė puth nė faqe
herė tė puthė nė ballė
o malli im zjarrė.
Ėndėrra mė sodiset
me muaj e vjet
mbyllja portėn ėndėrres
ktheje nė realitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:26 am

DASHURI E VRARĖ

Falma ngrohtėsinė
vetėm dhe njė herė
tė kujtoi rininė
qė na e patėn prerė
loti nga qepalla
buza pėrmbi buzė
ngrohė ditėt e vrara
tė djegura si shpuzė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:27 am

KOHĖ SHTĖRNGATASH

Kjo kohė me shtėrngata
plot lutje dhe urata
E korba nėna mė kot u lut
fėmijėt tė trishtojnė me zėra
nėnė,duam bukė,bukė,bukė
ah kohė,e ndyrė,e shkretė
dikush gėrsheton ėndėrra
dikush nga uria,ndėrron jetė
dhe s“u prish bota
as s“u bė tjetėr
shumė jetėra ndėrrohen
shumė shpresa lindin
pėr jetėn
E nė kėtė kohė tė zisė
tė uriturit shkojnė drejt xhamisė
Hoxha lutjet i merr
Allahu ekberr
varfėri e tmerr
athua do ta shporrin ndonjėherė?!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:28 am

TI KOSOVĖ SOT

Nėpėr mote
nėpėr shekuj
ti Kosovė
gjithė e pėrndjekur.

Kurrė s“ta ndanė
Kosovė gazepin
nėpėr flakė
n“shekuj ke ecur.

Pėrbindshėt,bajlozėt
s“ta ndalėn tėrmetin
gjithnjė tė lakmonin
pėr djep tė vetin.

Po ti sś m'poshte

o Nėnė e Madhe
dhe kurrė s“ju joshe
bishave barbare
Shqiptare linde,dhe mbete
Shqiptare.

Shkelė nėn thundėr
lidhė nė pranga
nuk duron mė Kosovė Nėna.

Jehoi zėri i Lirisė
nuk t“duroj i tha sllavisė
nėn flakė jetėn kam me nisė
se ti Kosovė nėnloke kėrkon jetė tė re

e lashtė Dardane,Shqipėri fole.

U mblodhėn tog
trimat pėr ēlirim
kanė zgjedhur rrugėn
qė tė qon n“shpėtim
nga do shqipja ku ka trima
vijnė si vetėtimė
ndritu nėnė tė shkėlqen fytyra
ta ruajmė krenari
mos i kurse trimat
mos tė dhimbsen dot
se pėr kėtė fole
tė duhen qė sot.

Digjesh,flakesh
por ti mbahesh
ēati trimash
n“kurorė malesh.
Shtrojė kanė tokėn
mbulojė qiellin
nuk lėnė korbat
tśa nxėnė diellin.


TRIMAT
Zjarrin qė ka Kosova
s’e ka Etna
as vullkanet nė Tokėn e Zjarrtė

Aty ku shpėrthen zjarri
ngrohet shqiptari
me flakėn e lirisė

Mė bėnė trim dhe mua
ushtri e rritės
roje e Kosovės
dhe e shkėndijave tė gjakut
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:29 am

RRUGĖ ME GJAK E DRITĖ LIRIE

Tokėn tonė dhuratė prej Zotit
Kanė plagosur e vrarė motit
Kanė bėrė gjak e kanė bėrė vare

Mbi ty nėnė,o hallemadhe

Ti nga zemra nxore prushin
Rrasht pėr rrasht,luftė me pushtuesin
Bėre rrugė t“gjatė ēlirimtare
Jetė o vdekje pėr tokė shqiptare.

Shumė vigaj qėndrojnė krenar

Bijėt mė t“mirė
T'kombit shqiptar
Fyt n“kėtė shekull
Me pushtuesin
Ne e njohėm bacė Metushin,
Bardhoshin, Kadriun, Jusufin
Rexhepin, Nuhiun, Bajramin,Zahirin
Edmondin, Tahirin

Fytas nė shekuj me Sėrbi
Drenica hyn n“histori
O Drenicė,kėshtjellė e lashtė
Bėre luftėn,rasht pėr rrasht
Ēerdhe trimash nė Prekaz

Nė Prekaz u mund robėria
Nė Prekaz,zė fill historia
Jasharajt matėn trimėrinė
Pa pushtues e bėnė Shqipėrinė.
Mic Sokoli i Besianės
Zahiri ky trim i nėnės

Hajredinajt roje Gllogjanit
Nė Kosharė Agim Ramadani
Prag me prag e mbrojnė me gjak
Flamujt nė kulla i ngrisin lart

Qojnė mesazh trimat prej malit
Asnjė pėllėmbė si lėmė barbarit
Shtėpi pėr shtėpi,tym pėr tym
Kanė lindė nėnat nga njė trim
Se lėmė vendin nėn pushtim.

Kur Kosova thirri kushtrimin
Trimat tanė kanė lėnė mėrgimin
Vjen Fehmiu,tok me Xhevėn
Nė Kosovė me sjellė pranverėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:30 am

LOT KOSOVE

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin
e fushave tona
nė sy

As me vetėveten s’ lanė
tė flisnim njerėzisht
pėr njerėzimin
se njerėz s’ishin

Shkilnin tokėn tonė tė bukės
me thundrrat e tyre
me brirė therrnin
qiellin e kaltėr
tė bebėzave tona

Zjarrin qė ka Kosova
pėr liri tund dheun
dhe shpėrthen
deri nė qiell
duke djegur e pjekur
mustakėt e miu
nė fytyrat satanike

Kur shiu i lotėve pushoi
rreze lėshoi liria
dhe me foshnje u mbush shtėpia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:30 am

SA TĖ DUA KOSOVĖ

Sa tė dua Kosovė
edhe pse na ndanė
kjo largėsi
sikur tė bėhesha Shqiponjė
nė ēerdhe tjetėr s“isha hy.

Je pėr mua vend i dashur
tjetėr nė botė nuk kam pėlqyar
nėn njė shkurre,isha pėrplasur
shpirtin tim pėr tė ushqyar.

Foleja ime,larg mendje mos me qit
ne ēerdhen tėnde,mungon zogu yt
Nuk tė harroi,po tė pėrbehem
Mė ndriēo shtegun,qė tė mund tė kthehem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:31 am

KOSOVĖS

Kosovė
copė fushe e Edenit
me pėrmasa ėndrre
me qiellin
pėrplot shqiponja
QE ngrejnė ēerdhe
nėpėr zemrat tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:33 am

SHEKULLI S“NA BASHKOISHEKULLI S“NA BASHKOI


U shkri njė shekull
nė kalendar

Shqipėri nėnė e vjetėr

bijėt tė mbetėn tė ndarėShekulli vjetrohet

po njomet gjaku

Shqipėri Nėnė e dashur

ofroj djemat pranė praguTė parėt tanė

e bėnė Shqipėrinė

nė mes hyri mortaja

na e ndau vėllazėrinėPrandaj thirri gjithė kah janė

mos tė i merr i huaj nėnė kėmbė

Je mė e bukura nė gjithė dynjanė

Gjithė shqiptarėt tė kanė nėnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:34 am

KRENARI E KOMBIT


M-endjendritur

E-tje kishe pėr LiriT-rim kundėr armikut

U-rtėsi pėr vegjėliSH-qiptarisht i ngriturK-ryengritėjen

R-astėsisht nuk e nise

A-shtu e kėrkonte koha

S-llavia tėrbuar ishte

N-uk u trembe,nuk u kėrruse kurrė

I-she i pa lėkundur

Q-elitė nuk tė dobėsuan

I-she dhe mbete burrėD-ashuri kishe

A-tdheun

J-asht i the sllavisė

K-y dhe ėshtė shqiptarė

O-Flamurtarė

F-orcove rininė tė ngjeshejC-ili si ti?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:35 am

TĖ TĖRBUARITI verbėroi magjia e zezė

Erdhėn tė verbėr,kurrė nuk u ngopėn

edhe na e bėnin zap tokėn

edhe na e kėrkonin kokėn!

Ata bijė kasapi

lakmia i kapi

tė ushqeheshin me mish arbėriDuro zemėr

duro asht

tė pacipėt,e pa emėr

i hypnin kalit mbrapsht

desh na kapėrdiu

kjo bishė njeriu

se mendimi i tharbur

mėlqitė ua pat kalbur

u desh tė durohen njėqindvjet

Deri sa i kalli etja e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:35 am

NĖ KĖTĖ BOTĖKupė qielli

e rruzull toke

sa mirė i krijove

O,Madhėshtia joteTė mbretėroi drejtėsia

puna,lumturia,jeta

Asgjė nuk krijove

nga urrejtėjaPo,urryesit

erdhėn vet

e bėnė shekullin,tėrmet

mė nė fund

e thyan qafėn e vet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:36 am

AMANET I VJETĖRTė vjetėr e kemi njė amanet

Dhe ky zė po thėrret

Shqipėria njėqind vjet shtet

dėgjoni,or pushtet

Nėna kėrkon,tė bashkoi djemtė e vet

Bijėt janė nda,janė shkėputur anash

Ne nuk po dėgjojmė klithma nėnash

E kush ia mohon nėnės fjalėt

E zė mallkimi nė kuvend me sllavėt

Kush fjalėt e nėnės,i quan sė koti

as nuk e don ligji,as nuk e don ZotiKush po kėrkon kėshtu

tė ndarė copė-copė

shqiptarėt tė i fus nė Europė

Na hedhin pluhur syve,dritėn na e bėjnė halė

Dojmė Europė tė bashkuar

me shqiptarė tė ndarėNdoshta Europa moderne

me kokėn lart

Ka sikur mė parė

shije tė thartė

ende tė bashkuar

nuk i don shqiptartNėna do sigurinė

Tė bėjnė grusht

Rininė e Qeverinė

nė Tiranė e Prishtinė

tė bashkojnė shqiptarėt

tė e bėjnė Shqipėrinė

Ashtu tė bashkuar

do tė jemi tė fortė

Kėshtu do tė na don

dhe zonja Europė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:38 am

QĖNDRESA

(BACĖ ADEM DEMAQIT)Unė jam qėndresa

me vepėr e emėr

jam nisur tė shėnoj kthesa

Armiku ėshtė kalbur nė zemėr.A-tdhe janė trojet dhe njerėzit e mijė

Deshėm dhe duam Liri

E morėt me padrejtėsi

Mundės do tė jeni gjithnjėDen baba den

E jona ishte kjo tokė

Mė kot korbat i bjen

A tdheu ėshtė arma mė e fortė

Qėndresen dot nuk na e merr

Ishe dhe mbetesh,kriminel...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:39 am

ETJE E PASHUAR

Na iknin vitet
sikur nė grep peshki
fati nuk na e deshti
Rini e pa shijuar
nėpėr kohė tė turbulluar
ēdo ditė vrėrėsirat
na i verbėronin dėshirat
pas vrerėsirave bubullimė
shkrepte rrėfeja,mbi rininė

Dy dėshira tė zjarrta
dy ndjenja tė flakta
preheshin nė Prishtinė
nuk e gjetėn ngrohėsinė
Angjelinė
Shenja dhėmbjesh
afshin na e pėrbinė
na shembej rinia
shuhej,dashuria
nėn fantazmė e pėrbindėsh
koha pėr dashuri nuk ish
s“bėhej dashuri
nė strofuj gjarpėrinjėsh

Dy buzė u ngurtėsuan
kurrė nuk u shijuan
ikėn u mėrguan
u dogjen,u shkrinė nga malli
se etja i kalli

Tani kur u josha
nuk na lejon mosha
shtati ndjenė plogėshtinė
zemra s“njeh pleqėrinė
tė dua malli im
edhe nė amshim
Angjelinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shaban cakoli

Shaban cakoli

Numri i postimeve : 216
Registration date : 05/05/2013

NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitimeSun May 05, 2013 10:40 am

Mendjeprishuri

Ti
moj qelbėsirė
pse.qet parfum
mbi ndyrėsirė?
Mė kot
o,vepėr vyshkur
Shpirti yt
ėshtė.oxhak
i ndryshkur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
NGA KRIJIMTARIA IME Empty
MesazhTitulli: Re: NGA KRIJIMTARIA IME   NGA KRIJIMTARIA IME Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NGA KRIJIMTARIA IME
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: