ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 poezi nga Fan Noli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

poezi nga Fan Noli Empty
MesazhTitulli: poezi nga Fan Noli   poezi nga Fan Noli Icon_minitimeWed Jul 18, 2007 2:32 pm

NOLI

Hymni i Flamurit

O Flamur gjak, o Flamur shkabe,
O vent e vatr’, o nen’ e babe,
Lagur me lot, djegur me flage,
Flamur ikuq, Flamuri i zi!

Fortese shkembi , tmerr tirani,
S’te tremp Romani, as Veneciani,
As Serp Dushani, as turk Sulltani,
Famur i math per Vegjeli

Flamur qe lint Shen Konstandinin,
Pajton Islamn’ e Krishterimin,
Cpall midis feve vllazerimin,
Flamur bujar per Njerezi.

Me Skenderben’ u lavderove
Dhe ne furtun’ i funtmi u shove
Me Malon prape lart vrapove,
Yll i pavdekur per Liri.

Sa shpesh pastaj perdhe u shtrive
Me zjarr e zi u ndeze, u nxive,
Po cdo mizor me shpat’ e grive,
O fushekuq, o shkabezi!

Perpjete prije Shqiperine,
Perlintja shpirtin dhe fuqine,
Diell per vllane, yrnek per fqine.
Per boten enderr’ e qiell i ri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
poezi nga Fan Noli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: