ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 poezi nga Fan Noli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

poezi nga Fan Noli Empty
MesazhTitulli: poezi nga Fan Noli   poezi nga Fan Noli Icon_minitimeWed Jul 18, 2007 2:32 pm

NOLI

Plak, topall dhe ashik

Dale moj se kam nje fjale
se me rrjedhin djerset vale
dale moj se s'jam me djale
dhe me s'ecenj dot.

Dale, moj, se me kapite,
me kepute, me sfilite
prite, moj, ashikun, prite
qe te vjen me not.

E arriva dhe ia thashe,
asnje gur pa tundur s'lashe
dhe megjunjazi i rashe
c'u mundova kot.

Hapa gojen dhe vajtova,
qenkam plakur, e kuptova
m'ardhi keq, po s'e mohova
syri m'u perlot.

Dhe nga jeta u merzita
dhe nga lumi u vervita
qe te vdes se u korita
dy-tri here sot.

Po ti, Zot, me ngushullove
pas nje tjatre me leshove
dhe nga mbytja me shpetove
lavdi pac, o Zot!

Dale, moj, se kam nje fjale
se me rrjedhin djerset vale
dale, moj, se jam i cale
dhe me s'ecenj dot!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
poezi nga Fan Noli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: