ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 NOLI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

NOLI Empty
MesazhTitulli: NOLI   NOLI Icon_minitimeWed Jul 18, 2007 2:28 pm

NOLI

FRYN MOJ ERĖ...

-Ngaj po na vjen moj erė e rreptė?
Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
-Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
pėr tė pėrhapur zi e vajtim.

Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

-Nga ata male, moj erė trime,
ē'lajme tė rea po na ke siell?
Pse je e mvrerėt dhe e helmuar?
qiellė me zi pėrse na e mbiell?

Fryn, moj erė, etj.

Pse e ke synė tė trubulluar
e rent kaluar mbi t'zeza re?
Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
lottė tė zeza posi rrėke?

Fryn, moj erė, etj.

Syri m'u err nga ato qė pashė
Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
Pashė njė gjėmė, gjėm' tė tmeruar,
rent ta haroj, po rentkam mė kot.

Fryn, moj erė, etj.

Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
dyke u hedhur lis mė lis,
njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
ma vrau shpirtin ay filis.

Fryn, moj erė, etj.

Tokat pushonin, prift nukė dukej,
e pakėnduar na u varros;
mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.

Fryn, moj erė, etj.

Atje mi varr qante njė grua,
njė grua qyqe me mallėngjim;
burrėn tė qante mė par' a ēupėn,
pėr kė tė bėnte mė parė vajtim?

Fryn, moj erė, etj.

Renda e ika e flytyrova,
po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
Ēava oqeane, dete dhe male,
po vajtoj edhe sikundėr sheh.

Fryn, moj erė, etj.

-Moj er' e rreptė, erė malsore,
shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
sytė m'u errė si ty dhe mua,
mėndja nė kokė mė bubulliu.

Fryn, moj erė, etj.

Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
dhe un'i varfri njė porosi:
njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
e ta ngarkojmė me lott' e mi.

Fryn, moj erė, etj.

E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
dhe lott' e mia si vesė qjelli
dalė nga dalė do t'i pikosh.

Qaj, moj erė, moj er' e shkretė qaj,
derthmi lottė atje mi varr' e saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
NOLI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: