ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share
 

 poezi nga ESAT MEKULI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

poezi nga ESAT MEKULI Empty
MesazhTitulli: poezi nga ESAT MEKULI   poezi nga ESAT MEKULI Icon_minitimeWed Jul 18, 2007 2:17 pm

ESAT MEKULI

POPULLIT TIM

Deshta, shum’ kam dasht-dishrue
qė me kėng tė trimnoj, me fjalen tėnde tė ndrydhun
tė ngrej fuqitė prej gjumit...
Kėndova (dhe kur m’ishte ndalue)
se liria do tė vinte edhe pėr ty, tė pėrbuzun.

Kėndova mbi ditėt fatlume qė do tė lindshin, pa dhun,
n’agimin e lirisė pėr ty me popujt kėtu e ngjeti,
mbi forc tė bashkimit mbarė:
mbi vrullin tand tė mėshehun
-unė, biri yt dhe-poeti.

Po! N’errsinėn e shtypjes sė randė sa shkambi,
ndėgjova thirrjet qė tė bana me dal n’dritė-
pse pėr liri-me tjerė
ke dhanė dhe ti
djers e gjak si etnit.

Kam dhanė, i dashtun...Dhe sot, nė liri-
kur thembra e gjaksorit s’na shkel dhe dora pa
pranga mbeti,
me ty kėndoj mbi fuqinė e ngjadhun nėn yllin qė na pri’
-unė, biri yt besnik dhe-poeti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
poezi nga ESAT MEKULI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Pėr ne- ferizaj-online :: Letėrsia shqiptare :: Kėndi letrar-
Kėrce tek: