ferizaj-online

Mirė se vini nė forumin ferizaj-online
 
ForumForum  PortalliPortalli  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Riparimi i Windows XP te demtuar nga CD-ja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 123
Registration date : 06/07/2007

MesazhTitulli: Riparimi i Windows XP te demtuar nga CD-ja   Tue Jul 10, 2007 8:25 am

Nje tutorial i vogel per riparimin e windowsit XP home/pro nga cd-ja.

1.Futet cd-ja e windows XP-se ne CD Rom.Fiket dhe ndizet kompjuteri.
Do hapet ekrani i pare. Shtypet ne tatjere nje buton cfaredo

2. Ekrani 2 Inspektimi i konfigurimit te pjeseve hardware.Asgje per te shtypur ne tastjere.Proces automatik,windowsi do shfaqe ekranin 3
"Windows set up"

3.Ekrani 3 Windows setup.Nje pauze e shkurter per te filluar me opsionet e instalimit.Ekrani ndrron automatikisht ne ekranin tjeter 4.

4.Zgjidhet ne ekranin 4 opsioni"To set up Windows XP now, press ENTER."Shtypet ne Tastjere Enter

5.Ekrani 5.Faqja e Licences.Shtypet ne tastjere butoni F8 qe do te thote je dakord me kushtet e vena nga microsofti per perdorimin dhe pergjegjsite,rregullat,cfare nuk lejohet etj.Nqs zgjedh opsionin nuk je dakort,duke shtyp ne tastjere ESC,atehere instalimi anullohet.Abort.Duhet ta rifillosh nga e para instalimin e windowsit nga CD-ja.

Ekrani 6.Kerkohet automatikisht nese ne kompjuter ekzston ndonje windows version i meparshem.Asgje per tu bere.Pas kerkimit,u zbulua qe ne kompjuter ekziston windowsi ne direktorine C:\Windows....Ne figure rreshti ne sfond te bardhe.Zgjidhet C:\Windows Microsoft windows xp duke shtypur butonin shigjete me maje poshte ne tastjere.Pastaj shtyp ne tatjere butonin R per te bere riparim te windowsit ekzistues qe e ke te demtuar.

7.Ekrani 7.Menjehere fillon kopjimi i skedareve te windowsit nga cd-ja.

Ekrani 8.Pas kopjimit te skedareve,nje pauze.Windowsi do ruaje te paprekura dhe pandryshuara regjistrin,programet dhe pjeset e tjera te rregullta nga windowsi ekzistus ne kompjuter dhe do riparoje vetem pjeset e demtuara me inicializim.


9.Ekrani9.Ketu hiq cd-ne e windowsit brenda 10 sekondave,perpara se windowsi te beje ristart vete.NUK DUHET LENE CD-ja BRENDA NE KOMPJUTER.NDRYSHE CDO GJE DO FILLOJE NGA E PARA.


10.Ekrani 10.Menjehere pas ristartimit nga figura e meparshme,del ekrani i gjuhes dhe rajoneve.Klik ne butonin"customize "per te bere ndryshim te gjuhes,pastaj pas ndryhimeve klikohet ne "next" poshte.


11.Ekrani 11`
No koment.Klikohet next

12.Ekrani 12.Procesi i riparimit ne progres.Duket sikur eshte instalim i paster i windowsit,por ne fakt eshte nje riparim,pasi ne ekranin 6 u zgjodh opsioni riparo,(R ne tastjere).Ajo qe importohet nga cd-ja per ne kompjuter jane vetem skedare te windowsit qe rivendosen ekzakt ne direktorine e C:\windows ku ka qene windowsi i demtuar.Per pasoje behet riparim i windowsit.Asgje per tu bere.


13.Ekrani 13.Riparim ne progres.Asgje per tu bere.

14.Ekrani 14.Riparimi perfundoi.Windowsi do te beje nje ristartim vete automatikisht.Ky ristartim(riboot) zgjat njecike.Asgje per tu bere.


15.Ekrani 15.Riparimi u krye me sukses.Do shfaqet mesazhi"Welcome"i windowsit.Klikohet ne "next",do dale mesazhi "Thank you".Klikon ne next, per te hyre brenda ne windows.Po te kontrollosh,do shohesh qe direktorite e programeve,dokumentave,videove,fotografive jane te paprekura,do i gjesh ashtu sic i ke lene.Asgje ska humbur.Vetem nje riparim i windowsit,kaq.Ky riparim i windowsit mund te quhet ndryshe nje lloj instalimi i windowsit pa kryer formatizim.
Avantazhi i riparimit eshte se ai nuk demton materialet qe ke ruajtur,kurse formatizimi kuptohet fshin gjithshka.
Shenim i rendesishem:
Perpara se te kryhet nje riparim ne windows xp,mire eshte te printohen ekranet dhe komentet,per ta bere riparimin korrekt dhe pa gabime.Kjo do garantoje riparimin e windowsit dhe nuk do t'ju humbin te dhenat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://ferizaj-online.albanianforum.net
 
Riparimi i Windows XP te demtuar nga CD-ja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
ferizaj-online :: Lojra :: Programe-
Kėrce tek: